W środę podczas protestów na Białorusi zatrzymano 364 osoby, w Mińsku – 252

2020-09-24 11:52 aktualizacja: 2020-09-24, 14:53
Białoruscy policjanci zatrzymują uczestnika protestu w Mińsku. Fot. PAP/EPA/STR
Białoruscy policjanci zatrzymują uczestnika protestu w Mińsku. Fot. PAP/EPA/STR
O zatrzymaniu podczas protestów na Białorusi 364 osób poinformowało w czwartek MSW. Większość – 252 osoby - zatrzymano w Mińsku.

Według oficjalnego komunikatu resortu w całym kraju odbyło się w środę 59 akcji protestu, w których ogółem uczestniczyło ok. 5 tys. osób.

Spośród 364 zatrzymanych 320 umieszczono w aresztach.

MSW potwierdziło użycie środków specjalnych. Nie określono jednak dokładnie, jakie środki zostały zastosowane. Jeszcze w środę rzeczniczka milicji w Mińsku mówiła wyłącznie o armatkach wodnych.

„W celu przerwania masowego naruszania porządku publicznego przez agresywnie nastrojone osoby funkcjonariusze stosowali środki specjalne i sprzęt” – podano w komunikacie MSW w czwartek.

Z relacji świadków wynika tymczasem, że stosowano także gaz łzawiący i granaty hukowe. W niektórych miejscach miasta słychać było wystrzały.

Resort spraw wewnętrznych poinformował o tym, że niektórzy funkcjonariusze odnieśli obrażenia. Nie podano żadnych informacji na temat poszkodowanych uczestników protestów, chociaż wiadomo na pewno o co najmniej kilku rannych osobach.

Według rzeczniczki MSW Wolhy Czemadanawej „protesty przybrały agresywny charakter i towarzyszyły im otwarte starcia ze strukturami ochrony porządku". "W kierunku funkcjonariuszy rzucano kamienie i inne przedmioty” – podała Czemadanawa w komunikacie.

Protest – jak wynika ze szczegółowych relacji mediów niezależnych - rozpoczął się od pokojowych demonstracji. Do bójek rzeczywiście dochodziło punktowo w reakcji na brutalne działania struktur siłowych.

Środowe protesty były reakcją na niezapowiedzianą i przeprowadzoną bez poinformowania opinii publicznej inaugurację Alaksandra Łukaszenki.

Od 9 sierpnia Białorusini protestują przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)