MSW Białorusi o blokadach ruchu na ulicach w czasie protestów

2020-09-24 12:44 aktualizacja: 2020-09-24, 12:51
Protest w Mińsku. Fot. PAP/EPA/STR
Protest w Mińsku. Fot. PAP/EPA/STR
Za blokowanie ruchu samochodów grozi odpowiedzialność administracyjna i karna – ostrzegła w czwartek rzeczniczka białoruskiego MSW i zapowiedziała czynności sprawdzające w związku z blokowaniem ulic w czasie środowych protestów.

Przeprowadzane są czynności sprawdzające w związku z blokowaniem ulic w różnych częściach miasta 23 września – poinformowała w komunikacie Wolha Czamadanawa.

Wskazała, że struktury milicji drogowej prowadzą działania w celu ustalenia tożsamości kierowców, którzy tworzyli sytuacje grożące wypadkami, i pociągnięcia ich do odpowiedzialności administracyjnej.

Rzeczniczka przypomniała, że za „celowe blokowanie dróg grozi odpowiedzialność tak administracyjna, jak i karna" w przypadku wyjątkowo dużych szkód lub śmierci człowieka.

We wcześniejszym komunikacie MSW podało, że w środę późno wieczorem grupy ludzi i samochody prywatne „niejednokrotnie blokowały jezdnie”.

W środę w Mińsku i innych miejscowościach doszło do protestów po niezapowiedzianym i potajemnym zaprzysiężeniu Alaksandra Łukaszenki na szóstą kadencję na urzędzie prezydenta.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)