Kobosko: partia polityczna jest nam potrzebna, by wziąć udział w wyborach

2020-09-30 07:17 aktualizacja: 2020-09-30, 12:05
Lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia (P) oraz wiceprezes Stowarzyszenia Polska 2050 Michał Kobosko (L). Fot. PAP/Rafał Guz
Lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia (P) oraz wiceprezes Stowarzyszenia Polska 2050 Michał Kobosko (L). Fot. PAP/Rafał Guz
Partia polityczna jest nam potrzebna, aby wziąć udział w wyborach, przede wszystkim parlamentarnych - mówi PAP Michał Kobosko. Ma on zostać szefem partii, której powstanie zapowiedział lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia.

Lider Ruchu Polska 2050, b. kandydat na prezydenta Szymon Hołownia poinformował we wtorek, że rozpoczyna się zbieranie podpisów pod wnioskiem o zarejestrowanie partii politycznej. Ogłosił, że szefem partii ma zostać jego b. pełnomocnik wyborczy Michał Kobosko.

Kobosko powiedział PAP, że Ruch Polska 2050 potrzebuje formy, jaką jest partia polityczna, aby wziąć udział w wyborach. Jak zaznaczył, chodzi tu przede wszystkim o wybory parlamentarne. Przyznał, że założenie ugrupowania politycznego było planowane przez liderów ruchu w późniejszym czasie.

"Do zmiany scenariusza skłoniło nas to, co dzieje się od kilku tygodni na scenie politycznej - absolutne rozchwianie układu rządzącego. Sobotnia ceremonia podpisania wstępu do nowej umowy koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy nie rozwiązuje sytuacji w żadnym stopniu. Nie ma mowy o stabilizacji układu rządzącego. W związku z tym przyspieszamy ten proces" - oświadczył.

Mówiąc o celach partii, Kobosko wskazał na utrzymanie obecnych wyników sondażowych. "Chodzi o ukonstytuowanie siły politycznej, która będzie pełniła rolę siły numer trzy na rynku politycznym" - dodał Kobosko.

Podkreślił, że do sondaży dających Polsce 2050 ponad 10 proc. poparcia podchodzi z jednej strony z ostrożnością, a z drugiej - z dużym poczuciem odpowiedzialności. "Zdajemy sobie sprawę, że taki wynik jest w dużym stopniu zasługą Szymona Hołowni i jego udanej kampanii wyborczej. Mamy świadomość, że musimy zapracować na ten wynik" - powiedział Kobosko.

Zapytany o finansowanie przyszłej partii powiedział, że ruch Polska 2050 finansowany jest obecnie ze zbiórki obywatelskiej. Jak zaznaczył, to jest i pozostanie głównym źródłem jego przychodów.

"Działamy poprzez fundację. Ta fundacja przyjmuje i organizuje zbiórkę, ale może korzystać z różnego rodzaju legalnych źródeł przychodów, nie tylko zbiórki publicznej, ale to ona pozostanie naszym głównym źródłem" - powiedział Kobosko.

Jak poinformował, w trakcie ponad dwumiesięcznej zbiórki na konto fundacji wpłynęło blisko 1 mln 200 tys. zł. "Ta zbiórka jest w tej chwili zgodna z naszymi oczekiwaniami" - ocenił. (PAP)

autor: Monika Zdziera

mzd/ par/