Klimczak: będę namawiał, by od poparcia poprawek PSL do noweli w sprawie zwierząt zależało funkcjonowanie koalicji senackiej

2020-09-30 11:11 aktualizacja: 2020-09-30, 15:49
Senatorowie na sali obrad w pierwszym dniu posiedzenia Senatu w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Senatorowie na sali obrad w pierwszym dniu posiedzenia Senatu w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Jeśli będzie takie głosowanie w klubie, będę namawiał naszych posłów i senatorów, aby poparcie poprawek PSL do noweli o ochronie zwierząt było podstawowym warunkiem dalszego funkcjonowania koalicji senackiej - powiedział PAP wiceprezes PSL, poseł Dariusz Klimczak.

Nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, która zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych, zajmują się obecnie senackie komisje. Senat ma 13 października rozpatrywać zgłoszone podczas prac w komisjach poprawki.

Podczas głosowania w Sejmie posłowie PSL opowiedzieli się przeciw uchwalaniu nowelizacji, a później zapowiedzieli zgłoszenie w Senacie poprawek do niej.

W środę w Polsat News wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL-Kukiz15) ocenił, że "jeśli senatorowie PO nie zagłosują za poprawkami PSL do noweli ustawy o ochronie zwierząt, wśród których trzy są fundamentalne, to nasza obecność w większości senackiej może być zakończona".

Zgorzelski podkreślił, że spośród poprawek PSL najważniejsze są trzy. Pierwsza dotyczy usunięcia ograniczenia uboju rytualnego; druga tego, by przedstawiciele organizacji zajmujących się ochroną zwierząt mogli wchodzić do gospodarstw, ale w towarzystwie przedstawicieli inspekcji weterynaryjnej; trzecia, by do 10 lat wydłużyć vacatio legis przepisów mających wpływ nad przedsiębiorców prowadzących działalność w branżach, których nowelizacja dotyczy.

Do słów Zgorzelskiego odniósł się w rozmowie z PAP wiceprezes PSL, poseł klubu PSL-Kukiz15 Dariusz Klimczak. "W pełni podpisuję się pod słowami marszałka Zgorzelskiego" - oznajmił. "Każda koalicja musi służyć określonym celom. Mamy swoje doświadczenia we współpracy z Platformą Obywatelską i wiemy, że dzisiaj musimy stawiać sprawę jasno, a interes rolników i przedsiębiorców z branży rolno-spożywczej jest dla nas najważniejszy" - ocenił.

Zdaniem Klimczaka, poprawki PSL "muszą być poparte przez senacką część PO".

"Jeśli będzie takie głosowanie w klubie, będę za tym, żeby poparcie poprawek PSL do noweli było warunkiem podstawowym dalszego funkcjonowania koalicji senackiej, bo w tym parlamencie - zarówno w Sejmie i w Senacie - jesteśmy dla tych ludzi, których reprezentujemy, czyli przedsiębiorców i rolników. Będę namawiał innych naszych posłów i senatorów do zajęcia takiego stanowiska" - podkreślił polityk PSL.

Koło Senatorów Koalicja Polska-PSL liczy trzech senatorów. (PAP)

autorka: Iwona Pałczyńska