Brazylia: liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa przekroczyła 5 mln

2020-10-08 07:56 aktualizacja: 2020-10-08, 10:12
Sao Paulo, Brazylia. Fot. PAP/EPA/SEBASTIAO MOREIRA
Sao Paulo, Brazylia. Fot. PAP/EPA/SEBASTIAO MOREIRA
Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Brazylii przekroczyła w ciągu ostatnich 24 godzin 5 mln i wynosi obecnie 5 000 694 - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju. 148 228 osób zmarło.

Poprzedniej doby liczby te wynosiły odpowiednio 4 969 141 i 147 494.

Epidemiolog z uniwersytetu w Rio De Janeiro  Roberto Medronho ostrzegł, że liczby te mogłyby być o wiele wyższe gdyby przeprowadzano więcej testów na Covid-19.

"Wkrótce osiągniemy poziom 150 tys. zgonów. To przerażająca liczba. Widzimy, że władze coraz bardziej łagodzą obostrzenia dotyczące dystansu społecznego, mimo takiej liczby przypadków" - powiedział Medronho.

Szczególnie dramatyczna sytuacja panuje w trudno dostępnych rejonach rozległego kraju, takich jak Amazonia, w których pomoc medyczna jest często niedostępna.

Prawicowy prezydent Brazylii Jair Bolsonaro konsekwentnie pomniejsza znaczenie pandemii, mimo, że sam został zakażony i musiał poddać się samoizolacji na dwa tygodnie. Bolsonaro zachęca Brazylijczyków do powrotu do normalnego życia i pracy aby odbudować gospodarkę po największym - jak się ocenia - spadku w historii kraju. 

Na półkuli południowej kończy się zima i powracają letnie upały. Tłumy ludzi zapełniają plaże i bary nie przestrzegając środków ostrożności.

Pod względem liczby zgonów Brazylia zajmuje drugie miejsce na świecie - po Stanach Zjednoczonych. Natomiast pod względem liczby zakażeń jest trzecim najbardziej dotkniętym koronawirusem krajem na świecie, po Stanach Zjednoczonych i Indiach. (PAP)