Kwestiami polsko-ukraińskiej pamięci historycznej zajmą się eksperci

2020-10-14 19:30 aktualizacja: 2020-10-15, 13:07
Prezydent RP Andrzej Duda (C) i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (C-L). Fot. PAP/Leszek Szymański
Prezydent RP Andrzej Duda (C) i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (C-L). Fot. PAP/Leszek Szymański
Kwestiami polsko-ukraińskiej pamięci historycznej będą zajmować się specjaliści, sprawy te nie będą od teraz dominować w porządku dziennym liderów - poinformował w środę wiceszef biura prezydenta Ukrainy ds. międzynarodowych Ihor Żowkwa.

Według wiceszefa biura prezydenta kwestie pamięci historycznej nie były poruszane na spotkaniu w cztery oczy prezydentów Polski i Ukrainy, Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego w poniedziałek w Kijowie. Jak zauważył, sednem wizyty polskiego prezydenta na Ukrainie była infrastruktura, energetyka i w ogóle - gospodarka.

"Kwestie pamięci historycznej od teraz nie będą dominować w porządku dziennym liderów! Będą się nimi zajmować specjaliści" - oznajmił

"Na spotkaniu sam na sam kwestie te nawet nie były podjęte przez polskiego prezydenta. A były poruszone tylko na spotkaniu w składzie delegacji przez prezydenta Ukrainy w obecności szefów instytutów pamięci narodowej. I oni będą się nimi zajmować. Profesjonalnie i umiejętnie" - napisał na Facebooku Żowkwa. Wyraził nadzieję, że będzie się to odbywać bez "patosu i rozdarcia emocjonalnego", "na zasadzie równości".

A prezydenci Ukrainy i Polski od teraz będą rozmawiać o geopolityce, bezpieczeństwie i gospodarce, możliwe, że nawet o sporcie - dodał. "Z pewnością jednak o strategicznym partnerstwie!" - wskazał.

Wizyta prezydenta Dudy na Ukrainie trwała od niedzieli do wtorku. Prezydent spotkał się z przywódcami tego kraju i odwiedził Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie-Bykowni. W Kijowie i Odessie w jego obecności zostały podpisane porozumienia gospodarcze.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)