Rau: postrzeganie przyszłości UE w Trójkącie Weimarskim jest bardzo podobne

2020-10-15 12:14 aktualizacja: 2020-10-15, 17:13
Szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian (L) i minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau (P). Fot. PAP/EPA/JEAN-CHRISTOPHE VERHAEGEN
Szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian (L) i minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau (P). Fot. PAP/EPA/JEAN-CHRISTOPHE VERHAEGEN
Postrzeganie przyszłości UE i spraw zasadniczych w Trójkącie Weimarskim jest bardzo podobne - oświadczył minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau w czwartek w Paryżu po spotkaniu szefów dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego.

Minister Rau zaprosił swoich kolegów z Francji i Niemiec, Jeana-Yvesa Le Driana i Heiko Maasa do Polski w przyszłym roku.

Rau podkreślił, że spotkanie Trójkąta Weimarskiego to dobra okazja do rozmów reprezentantów różnych części UE. "Nasze postrzeganie spraw bezpieczeństwa i przyszłości UE oraz spraw zasadniczych jest bardzo podobne" - ocenił szef polskiej dyplomacji.

Poinformował, że przy okazji wizyt w Paryżu i Berlinie odbędzie także spotkania dwustronne z oboma ministrami.

Le Drian: Trójkąt Weimarski to format, który pozwala pójść Europie naprzód

Trójkąt Weimarski to format, który pozwala pójść Europie naprzód - stwierdził w czwartek minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian po spotkaniu szefów dyplomacji Trójkąta Weimarskiego.

"W UE są takie formaty współpracy, które pozwalają pójść naprzód Europie i tak właśnie jest w przypadku Trójkąta Weimarskiego" - mówił szef francuskiej dyplomacji.

Jednocześnie przypomniał, że ostatnie spotkanie na szczeblu szefów dyplomacji trzech państw miało miejsce 4 lata temu.

Wśród tematów rozmów wymienił kwestię współpracy na rzecz pokoju, demokracji i praw człowieka, a także otrucie Aleksieja Nawalnego, politykę Rosji, sytuację w Górskim Karabachu i na Białorusi.

"Chcemy Europy silnej, silnej wszędzie tam, gdzie jesteśmy atakowani, silni wobec Chin" - mówił Le Drian.

Wśród rozbieżności wśród trzech państw Trójkąta Weimarskiego wymienił kwestię praworządności i migracji.

Maas: ci, którzy pogrzebali Trójkąt Weimarski mają dowód, że Trójkąt jest nadal żywy 

Ci, którzy pogrzebali Trójkąt Weimarski, mają dowód, że Trójkąt jest nadal żywy i może być bardzo użyteczny - mówił w czwartek minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas po spotkaniu szefów dyplomacji Trójkąta Weimarskiego.

Szef niemieckiej dyplomacji podkreślał wspólne stanowisko trzech państw w sprawie sytuacji na Białorusi.

"W tym tygodniu w UE przyjęliśmy nowe sankcje i Alaksandr Łukaszenka również nimi zostanie objęty. Chcemy natomiast dalszego prowadzenia dialogu" - dodał Maas.

"Jeśli chodzi o nasze stanowisko wobec Rosji, to jest ono jak najbardziej zbieżne. W UE chcemy kontynuować przyjęte do tej pory podejście wobec Rosji" - podkreślił szef niemieckiej dyplomacji.

Wśród innych istotnych tematów wymieniał sytuację w Górskim Karabachu i wschodniej części Morza Śródziemnego.

"Chcielibyśmy również utrzymania jedności między zachodnią a wschodnią częścią UE i wydaje mi się, że Trójkąt Weimarski może się do tego świetnie przyczynić" - mówił Maas.

W Paryżu trwają rozmowy szefów dyplomacji Trójkąta Weimarskiego

Wśród tematów rozmów wymieniał wydarzenia na Białorusi. "Całkowicie zgadzamy się z diagnozą tych wydarzeń, jak i niezbędnymi konsekwencjami, reakcjami UE na te wydarzenia" - powiedział.

Kolejnym tematem - jak relacjonował - była polityka Rosji oraz sytuacja w Libii i wschodniej części Morza Śródziemnego.

"Te sprawy, w których możemy się nieco różnić, zostawiliśmy na okres lunchu. Chciałem kolegów serdecznie zaprosić w przyszłym roku do Polski, bo wtedy będziemy obchodzić 30-lecie tej inicjatywy, jaką jest Trójkąt Weimarski" - powiedział Rau.

Pytany o to, czy odbędzie się szczyt przywódców państw i rządów Trójkąta, odparł, że dobrą tradycją Trójkąta Weimarskiego jest organizacja szczytu po spotkaniu szefów dyplomacji. "Sądzę, że takie spotkanie będzie pożądane i będziemy dzisiaj jeszcze zapewne o nim rozmawiać" - dodał. (PAP)

Autor: Mateusz Roszak