Do końca roku z powodu Covid-19 na Ukrainie może umrzeć 20 tysięcy osób

2020-10-15 16:57 aktualizacja: 2020-10-16, 06:27
Kobieta w maseczce w Kijowie. Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Kobieta w maseczce w Kijowie. Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Jeśli nie zostaną wprowadzone kompleksowe ograniczenia w strefach aktywnego rozprzestrzeniania się koronawirusa, na Ukrainie z powodu Covid-19 do końca roku może umrzeć do 20 tys. ludzi - ostrzega Kijowska Szkoła Ekonomii. Według jej prognozy od listopada będzie po 10 tys. infekcji dziennie.

Jak poinformowano na stronie internetowej uczelni, według analityków "Ukraina jest na drodze do najgorszego scenariusza rozprzestrzeniania się Covid-19".

"Jeśli obecna sytuacja się nie zmieni, to już za dwa tygodnie, w listopadzie, dzienna liczba wykrytych nowych chorych sięgnie 10 000. Obciążenie systemu opieki zdrowotnej będzie maksymalne i wytrzyma on tylko w takim wypadku, jeśli już teraz wprowadzone będą kompleksowe ograniczenia w obwodach z aktywnym rozprzestrzenianiem się (koronawirusa)" - oznajmił Jurij Hanyczenko z Kijowskiej Szkoły Ekonomii.

Eksperci podkreślają, że obecnie w żadnym regionie kraju sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa nie jest pod kontrolą. Najgorsza sytuacja epidemiczna jest w siedmiu obwodach: charkowskim, sumskim, chmielnickim, tarnopolskim, połtawskim, rówieńskim i żytomierskim. "Za dwa tygodnie w tych regionach sytuacja dla systemu opieki zdrowotnej może być krytyczna" - alarmują.

Według nich przy obecnym poziomie zachorowalności na Ukrainie należy przeprowadzać co najmniej 100 tys. testów PCR dziennie. Zaznaczają, że pod względem testowania i wykrywania chorych na Covid-19 Ukraina znajduje się na ostatnim miejscu w Europie.

Minionej doby w kraju tym potwierdzono 5062 infekcje, a przeprowadzono ok. 30 tys. testów metodą PCR.

Ogółem od początku epidemii zakażenie koronawirusem wykryto na Ukrainie u 281 239 osób, zmarło 5302 chorych, a wyzdrowiało 119 650 pacjentów. Liczba aktywnych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 wynosi obecnie 156 287.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)