Spychalski: prezydent w poniedziałek powoła Czarnka na stanowisko ministra edukacji i nauki

2020-10-18 11:34 aktualizacja: 2020-10-18, 18:50
Rzecznik prasowy Prezydenta RP Błażej Spychalski podczas briefingu prasowego przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Rzecznik prasowy Prezydenta RP Błażej Spychalski podczas briefingu prasowego przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek dokona zaprzysiężenia Przemysława Czarnka na stanowisko ministra edukacji i nauki - poinformował w niedzielę rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Powołanie Czarnka opóźniło się ze względu na jego zakażenie koronawirusem.

Jak doprecyzował Spychalski w telewizji Polsat News, odpowiedni wniosek od prezesa Rady Ministrów wpłynął i prezydent Duda powoła nowego ministra w poniedziałek rano, przed wylotem do Tallina na szczyt Inicjatywy Trójmorza.

Jak dodał, uroczystość odbędzie się w odpowiednim reżimie sanitarnym, obecnych będzie maksymalnie 10 osób, w tym prezydent, premier, sam Czarnek, szefowa Kancelarii Prezydenta oraz obsługa medialna.

6 października prezydent dokonał zmian w rządzie Mateusza Morawieckiego, połączonych ze zmianami w strukturze ministerstw. Pierwotnie uroczystość była planowana na poniedziałek 5 października, jednak wcześniej tego dnia Przemysław Czarnek - który miał zostać powołany na stanowisko ministra edukacji i nauki - poinformował, że ma dodatni wynik testu na obecność koronawirusa.

W tej sytuacji premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta Dudy o zmianę terminu dokonania zmian w Radzie Ministrów. Ostatecznie Czarnek nie został powołany wraz z resztą składu rządu.(PAP)