MRPiT: wyższe granty na budowę i wsparcie dla gmin z pakietu mieszkaniowego

2020-10-28 06:19 aktualizacja: 2020-10-28, 09:12
Budowa nowych osiedli mieszkaniowych w Rzeszowie. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Budowa nowych osiedli mieszkaniowych w Rzeszowie. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Wyższe granty na budowę i wsparcie dla gmin przewiduje pakiet mieszkaniowy, którego II czytanie zakończyło się w Sejmie. Do 80 proc. mają być np. zwiększone nakłady na budowę nowych budynków komunalnych - zaznaczył resort rozwoju, pracy i technologii.

We wtorek w Sejmie zakończyło się II czytanie społecznej części pakietu mieszkaniowego, projekt trafił do komisji.

Zakłada on m.in. wyższe granty na budowę i wsparcie dla gmin. Jak podkreślił resort rozwoju, pracy i technologii, oznacza to zwiększenie dla gmin "bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Dopłat (Fundusz zasilany z budżetu państwa) dla inwestycji realizowanej przez TBS na podstawie umowy z gminą".

W ramach tych rozwiązań ma też być podwyższone finansowe wsparcie dla gmin partycypujących w kosztach budowy na podstawie umowy zawartej pomiędzy JST a inwestorem (w tym TBS) z 20 proc. do maksymalnie nawet 35 proc. kosztów inwestycji.

"Ważną zmianą jest wprowadzenie zasady uruchomienia tego grantu na etapie realizacji inwestycji, żeby środki bezpośrednio pokrywały część kosztów, a nie refinansowały koszty już poniesione" - podkreśliło MRPiT. Obecnie pieniądze wypłacane są dopiero po rozliczeniu inwestycji, co oznacza konieczność wcześniejszego zaangażowania własnych środków gminy - dodano.

Do 80 proc. mają być ponadto zwiększone nakłady na budowę nowych budynków komunalnych. "Ujednolicamy też katalog kosztów kwalifikowanych z katalogiem kosztów w programie społecznego budownictwa czynszowego – uwzględniamy m.in. koszty wykonania garaży podziemnych i sieci uzbrojenia terenu" - zaznaczył resort.

MRPiT wskazało też na większe wsparcie na modernizację zasobów komunalnych. "Podwyższamy do 50 proc. wysokość finansowego wsparcia z Funduszu Dopłat na przedsięwzięcia, które polegają na remoncie mieszkań komunalnych" - poinformował resort. Wyjaśnił, że przedsięwzięcia te będzie można połączyć z remontem części wspólnych budynków, w których znajdują się te mieszkania, "które wspieramy już wprowadzoną na początku roku premią remontową z FTiR".

W przypadku gdy budynki komunalne wpisane są do rejestru zabytków lub znajdują się na terenie wpisanym do tego rejestru, grant na ich remont ma być podwyższany dodatkowo o 10 p.p. kosztów przedsięwzięcia. "Na remont noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, ogrzewalni proponujemy premię 80 proc." - podkreślono.

W ramach pakietu ma też być rozszerzona grupę podmiotów, które będą mogły aplikować o finansowe wsparcie. "Po wprowadzeniu zmian z tej możliwości będą mogły skorzystać organizacje pozarządowe, które nie mają statusu organizacji pożytku publicznego" - czytamy. Propozycje przewidują też finansowanie powierzchni wspólnych dla seniorów, które będą służyły "zaspokajaniu potrzeb osób starszych, np. pomieszczeń rekreacyjnych, ambulatoryjnych". Według resortu przyczyni się to do zwiększenia aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych.

"Pakiet mieszkaniowy powinien umożliwić samorządom pełen montaż finansowy inwestycji mieszkaniowych i tym samym znacznie zwiększyć liczbę tych inwestycji" - oceniło MRPiT. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ pad/