Zimno i deszczowo w Beskidach - warunki na szlakach są trudne

2020-10-31 12:36 aktualizacja: 2020-10-31, 18:03
Listopad w Beskidzie Śląskim. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Listopad w Beskidzie Śląskim. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Zimno i deszczowo w Beskidach. Zachmurzenie jest całkowite. Szlaki są mokre i śliskie, a widoczność niemal zerowa. Warunki turystyczne są bardzo trudne – poinformowali w sobotę ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR.

„Warunki są dziś trudne. Temperatura w górach w sobotę rano była bliska zeru. Widoczność nie przekracza 50 m. Zachmurzenie jest całkowite. W niektórych rejonach pada deszcz. W najwyższych rejonach może to być mokry śnieg. Szlaki są mokre i śliskie. Nie zachęcamy do wędrówek w takich warunkach” – poinformował ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR w Szczyrku.

W Beskidach trwa sezon jesiennych przeglądów technicznych wyciągów linowych. Część z nich funkcjonuje jednak w weekendy. Informacje, która z kolejek działa, są dostępne na ich stronach internetowych.

Turyści, wybierając się na pieszą wycieczkę, muszą mieć solidne buty. Należy się ubrać adekwatnie do warunków. Niezbędna jest nieprzemakalna i nieprzewiewna kurtka. Należy zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy z aplikacją „Ratunek”. Może ona uratować życie. Należy też pamiętać, że szybko zapada zmrok. Trzeba więc odpowiednio zaplanować wycieczkę.

GOPR w razie wypadku można wezwać, dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300. (PAP)

autor: Marek Szafrański

TEMATY: