Aplikacja umożliwi odwiedzenie cmentarzy i zapalenie zniczy

2020-10-31 14:13 aktualizacja: 2020-10-31, 14:17
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Z okazji Wszystkich Świętych bliscy i znajomi zmarłych spoczywających na cmentarzach komunalnych w Bydgoszczy mogą w sposób wirtualny odwiedzić ich groby i zapalić symboliczne znicze. Osobiste wizyty nie są możliwe z powodu zamknięcia w całym kraju cmentarzy od soboty do poniedziałku.

Wirtualne odwiedziny grobów w Bydgoszczy są możliwe na cmentarzach komunalnych przy ul. Wiślanej, Kcyńskiej, Grunwaldzkiej, Lotników i na Ludwikowie.

Pozwala na to specjalna aplikacja www.cmentarze.bydgoszcz.pl. Służy on odszukaniu nagrobków bliskich i znajomych, poznaniu dat ich urodzenia i śmierci, ale też daje możliwość zapalenia wirtualnego znicza, który będzie palił się przez siedem dni.

W piątek po południu premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że z powodu epidemii podjęto decyzję o zamknięciu cmentarzy w dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada. "Nie chcemy doprowadzić do tego, że na cmentarzach i w komunikacji publicznej będzie się gromadzić dużo ludzi" - oświadczył premier. Jak dodał, rząd czekał z podjęciem tej decyzji, sądząc, że liczba zachorowań może spadać.

Jeszcze w tego samego dnia w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Jest w nim zawarty przepis dot. m.in. zamknięcia cmentarzy od 31 października (sobota) do 2 listopada (poniedziałek). W tym okresie wstęp na teren nekropolii został zakazany z wyjątkiem pogrzebów i czynności z nimi związanych. (PAP)

autor: Jerzy Rausz