Działalność firm w minimalnym stopniu przyczynia się do wzrostu zachorowań

2020-11-09 13:53 aktualizacja: 2020-11-09, 16:40
Prezes Porozumienia Jarosław Gowin. Fot. PAP/Mateusz Marek
Prezes Porozumienia Jarosław Gowin. Fot. PAP/Mateusz Marek
Będę rekomendował rządowi, żeby ewentualne następne obostrzenia gospodarcze były poprzedzone innymi dotyczącymi np. kontaktów towarzyskich - poinformował wicepremier Jarosław Gowin. Ocenił, że działalność firm w minimalnym stopniu przyczynia się do wzrostu liczby zachorowań na koronawirusa.

"Będę rekomendował Radzie Ministrów (...) by ewentualne następne gospodarcze obostrzenia były poprzedzone innymi decyzjami dotyczącymi kontaktów towarzyskich, czy kontaktów społecznych, pozazawodowych" - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Dodał, że w ocenie resoru "polskie firmy i działalność zawodowa w minimalnym stopniu przyczyniają się do wzrostu liczby zachorowań". Podkreślił, że dzieje się tak dlatego, iż przedsiębiorcy w ostatnim półroczu wprowadzili "bardzo wysokie standardy sanitarne".

Gowin przyznał, że mogą zostać wprowadzone "jeszcze bardziej wyśrubowane obostrzenia". "Trzeba pozwolić oddziaływać tym nowym rozwiązaniom, ocenić ich wpływ na poziom epidemii w ciągu najbliższych kilkunastu dni" - dodał. 

Będę rekomendował rządowi jak najszybsze otwarcie sklepów meblowych

Na posiedzeniu Rady Ministrów będę rekomendował jak najszybsze otwarcie sklepów meblowych - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

“Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii postulowało, aby sklepy meblowe były otwarte. Decyzja Rady Ministrów była inna. Dzisiaj (...) odbyłem telekonferencję z branżą sklepów meblowych. Efekty tej telekonferencji to wypracowanie nowych, jeszcze wyższych standardów sanitarnych w sklepach meblowych” - dodał.

Gowin podkreślił, że polscy przedsiębiorcy w ciągu ostatniego półrocza wypracowali bardzo wysokie standardy sanitarne.

Zdaniem wicepremiera otwarcie sklepów meblowych jest ważne, bowiem polski przemysł meblowy jest jedną z wiodących branż w Polsce. A polskie firmy w czasie pandemii bardzo skutecznie weszły w przerwane łańcuchy dostaw.

Apel przedsiębiorców o ratowanie miejsc pracy wyrazem ich odpowiedzialności 

“Chciałbym podziękować Radzie Przedsiębiorczości za apel, który jest wyrazem odpowiedzialności nie tylko za przyszłość polskich firm i przyszłość miejsc pracy i pracowników zatrudnionych w tych firmach. To jest apel będący wyrazem odpowiedzialności za całe polskie społeczeństwo, za bezpieczeństwo zdrowotne, za bezpieczeństwo gospodarcze, ponieważ służba zdrowia i gospodarka stanowią system naczyń połączonych” - powiedział Gowin po przekazaniu mu stanowiska rady.

“Wierzę, że ten apel przyczyni się do tego, że zdołamy uniknąć negatywnego scenariusza. Ale gdyby scenariusz negatywny stał się konieczny, to na dłuższą metę zagrażałoby to nie tylko kondycji gospodarczej, nie tylko poziomowi życia, ale wręcz zdrowotności polskiego społeczeństwa” - dodał.

Rada Przedsiębiorczości zaapelowała w poniedziałek o restrykcyjne przestrzeganie rygorów sanitarnych, w miejscach pracy, co pozwoli uchronić Polskę przed zamknięciem gospodarki.

Według Rady Przedsiębiorczości zamknięcie gospodarki spowoduje potężny kryzys i likwidację ogromnej liczby miejsc pracy, dlatego trzeba temu przeciwdziałać, podchodząc do kwestii sanitarnych ze szczególną odpowiedzialnością. (PAP)

autor: Michał Boroń, Łukasz Pawłowski