Pomimo pandemii na Litwie odbył się odpust Matki Boskiej Ostrobramskiej

2020-11-14 15:15 aktualizacja: 2020-11-15, 09:00
Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej w Wilnie. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej w Wilnie. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
W Wilnie, nie zważając na pandemię koronawirusa i obowiązującą kwarantannę, w sobotę rozpoczął się dziewięciodniowy odpust Matki Boskiej Ostrobramskiej, powszechnie zwany Opiekami.

Tradycyjnie odpust w sobotę po południu zainaugurowała modlitwa różańcowa w językach litewskim i polskim. W odróżnieniu od poprzednich lat, uroczystości będą odbywały się z ograniczoną liczbą wiernych. Nie będzie też pielgrzymów z Polski, ani Białorusi.

Tegorocznym hasłem Opiek jest dewiza Jana Pawła II "Totus Tuus" (z łac. Cały Twój). Nawiązuje ono do 100. rocznicy urodzin papieża oraz obchodzonego na Litwie i w Polsce Roku Jana Pawła II. W 1993 r. Jan Paweł II jako pierwszy papież w historii odwiedził Litwę, modlił się m.in. w Kaplicy Ostrobramskiej. Sobotnia modlitwa różańcowa została odmówiona na różańcu ofiarowanym przez papieża Polaka.

Odpust Matki Boskiej Ostrobramskiej rozpoczął się po otrzymaniu pozwolenia ze strony Litwy

"Baliśmy się, że nie otrzymamy pozwolenia na zorganizowanie w tym roku odpustu, a prosiliśmy o pozwolenie organizowania modlitwy nie tylko na zewnątrz przed obrazem Matki Boskiej, ale też o pozwolenie odprawiania mszy w kościele" - mówi PAP ksiądz Andrzej Bogdziewicz z kościoła pw. Świętej Teresy, przylegającym do Kaplicy Ostrobramskiej.

Ciesząc się z uzyskanego pozwolenia litewskiego resortu zdrowia na organizowanie uroczystości odpustowych, ks. Bogdziewicz podkreśla, że w tym roku Opieki ze względu na ogólnoświatową pandemię "mają szczególny wymiar i znaczenie". "Ludzie potrzebują modlitwy, opieki Matki Miłosierdzia, fizycznej obecność przy obrazie Otrobramskiej" - wskazuje duchowny.

Każdego dnia w ramach odpustu zostanie odprawionych osiem mszy świętych oraz różne modlitwy. We mszach odbywających się przy otwartym oknie Kaplicy Ostrobramskiej udział będzie mogło wziąć 50 osób, w mszach w kościele – maksimum 100 osób. Wszystkich obowiązują maseczki i dystans społeczny. Komunia święta będzie udzielana tylko do ręki. W poprzednich latach w mszach odpustowych uczestniczyły tysiące wiernych.

"To dziwne. Zawsze zachęcaliśmy do jak najaktywniejszego udziału w odpuście. Dzisiaj apelujemy o pozostanie w domach, o udział w modlitwach zdalnie" - mówi ks. Bogdziewicz.

Odpust Matki Boskiej Ostrobramskiej: wydarzenia będą transmitowane w sieci

Wszystkie msze święte będą transmitowane w internecie na stronie ausrosvartai.lt.

Ostra Brama to jedna z bram wjazdowych w fortyfikacjach miejskich wzniesiona w XVI wieku. Pierwotnie nosiła nazwę Bramy Krewskiej albo Miednickiej, gdyż droga prowadziła w kierunku Krewa i Miednik. Te nazwy jednak nie przetrwały. Nazwa Ostra Brama prawdopodobnie wiąże się z konstrukcją murów obronnych miasta, które dawniej zbiegały się z dwóch stron pod kątem ostrym.

W XVII w. karmelici bosi, którzy tuż obok bramy wjazdowej wybudowali kościół św. Teresy, umieścili w niszy bezpośrednio nad bramą od strony miasta obraz Matki Boskiej. Dopiero później wybudowano kaplicę. Autor obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, namalowanego na siedmiu deskach dębowych, nazywanego też ikoną, nie jest znany.

Koronacja obrazu papieskimi koronami odbyła się 2 lipca 1927 roku na Placu Katedralnym w Wilnie. Dokonał jej metropolita warszawski ksiądz kardynał Aleksander Kakowski. Obraz otrzymał wówczas tytuł Matki Miłosierdzia.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)