Piotr Müller: najpóźniej w poniedziałek premier przedstawi plan działań w związku z epidemią i obostrzeniami

2020-11-20 08:37 aktualizacja: 2020-11-20, 14:32
Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Najpóźniej w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki przedstawi plan działań, kolejne etapy dotyczące obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa; jeśli sytuacja epidemiczna się nie zmieni możemy liczyć na pewne zmniejszenie obostrzeń - przekazał w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller był pytany w TVN24, kiedy zostanie ogłoszona mapa drogowa wychodzenia z obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Obecne obostrzenia obowiązują do 29 listopada.

Rzecznik rządu powiedział, że w tej chwili na ukończeniu jest "matryca działań dotycząca poszczególnych etapów, ale bardzo szczegółowa, czyli pokazująca na jakim etapie, co będzie dokładnie robione".

Piotr Müller: "możemy liczyć na pewne zmniejszenie obostrzeń"

"I to zostanie pokazane przez premiera najpóźniej w poniedziałek, być może w weekend; dajemy sobie termin poniedziałkowy, żeby pokazać to na tydzień przed tym, jak kończą się aktualne obostrzenia" - powiedział rzecznik rządu.

Pytany, czy zmiany będą zmierzać w kierunku złagodzenia obostrzeń, Müller zastrzegł, że jeżeli sytuacja epidemiczna się nie zmieni to "możemy liczyć na pewne zmniejszenie obostrzeń".

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem i wprowadzeniem przez rząd nowych ograniczeń w stanie epidemii, część sklepów w galeriach, centrach i parkach handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. jest zamknięta do 29 listopada. Otwarte są w nich sklepy z żywnością, produktami kosmetycznymi, artykułami toaletowymi, środkami czystości, produktami leczniczymi, w tym apteki, wyrobami medycznymi, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazetami lub książkami, artykułami budowlano-remontowymi, artykułami dla zwierząt domowych, usługami telekomunikacyjnymi, częściami i akcesoriami do samochodów lub motocykli, paliw.

Publikacja ustawy covidowej najpóźniej 2 grudnia

Ustawa covidowa dotycząca m.in. dodatków dla medyków zostanie opublikowana najpóźniej 2 grudnia, termin ten wynika z wewnętrznych zasad publikacji ustaw ustalonych jeszcze za czasów premiera Donalda Tuska - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller był pytany w TVN24, kiedy zostanie opublikowana tzw. ustawa covidowa dotycząca m.in. dodatków dla medyków. "Zgodnie z tym, jak informowało Rządowe Centrum Legislacji najpóźniej 2 grudnia" - odpowiedział rzecznik rządu.

Dopytywany, dlaczego dopiero 2 grudnia, przekonywał, że rządzący chcą doprowadzić do "spójności stanu legislacyjnego". Tłumaczył, że obecnie w Senacie jest procedowana kolejna nowela tzw. ustawy covidowej; która - jak mówił Müller - wpływa na kształt legislacyjny tej pierwszej ustawy, która ma zostać opublikowana.

Rzecznik rządu był też pytany, dlaczego premier uzurpuje sobie prawo, aby czekać z publikacją ustawy do stanu tej spójności legislacyjnej skoro Sejm uchwalił, a prezydent tę ustawę podpisał. Müller powtórzył, że "przede wszystkim najważniejsza jest spójność prawa ustalanego w budynku parlamentu".

Dodał, że zgodnie z procedurami w RCL jest określony termin na publikację. "I ten termin, jak wczoraj poinformował mnie szef RCL, upływa bodajże 2 grudnia (...) zostanie ta ustawa opublikowana" - podkreślił Müller.

Przekonywał, że termin 2 grudnia jest liczony "z wewnętrznych zasad publikacji ustaw, ustalonych jeszcze swoją drogą za czasów (premiera) Donalda Tuska".

Nowelizacja w jej pierwotnym brzmieniu zakładała dodatki tylko dla personelu medycznego skierowanego przez wojewodę do walki z epidemią. Pod koniec października Sejm przyjął jednak poprawkę Senatu, która powiększyła grono beneficjentów do wszystkich pracowników ochrony zdrowia zaangażowanych w leczenie COVID-19.

Politycy PiS tłumaczyli później, że akceptacja poprawki senackiej nastąpiła przez pomyłkę, a ich klub złożył w Sejmie projekt kolejnej nowelizacji tzw. ustawy covidowej, która miała przywrócić wyjściową wersję przepisu dotyczącego dodatków dla medyków. Nowela została uchwalona 28 października, ale rząd ostatecznie zgodził się wypłacać większe wynagrodzenie szerszej grupie pracowników służby zdrowia. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa