Szef MSWiA: policja nie działa brutalnie, działa stanowczo wobec agresji

2020-11-20 21:24 aktualizacja: 2020-11-21, 07:27
Warszawa, 19.11.2020. Policja i uczestnicy pikiety przed siedzibą Sądu Okręgowego w Warszawie, 19 bm. Protest zorganizowano w wyrazie solidarności z aktywistką, zatrzymaną podczas wczorajszych demonstracji Strajku Kobiet w stolicy. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Warszawa, 19.11.2020. Policja i uczestnicy pikiety przed siedzibą Sądu Okręgowego w Warszawie, 19 bm. Protest zorganizowano w wyrazie solidarności z aktywistką, zatrzymaną podczas wczorajszych demonstracji Strajku Kobiet w stolicy. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Policja nie działa brutalnie, działa stanowczo i zdecydowanie wtedy, kiedy mamy do czynienia z agresją - podkreślił szef MSWiA Mariusz Kamiński. Zapewnił też, że działania porządkowe Policji podczas nielegalnych zgromadzeń mają związek z pandemią, a poglądy na nich głoszone nie mają tu znaczenia.

Kamiński w TVP Info pytany był o zarzuty formułowane m.in. przez polityków opozycji, zdaniem których policja działała brutalnie wobec protestujących w środę w Warszawie przeciwko zaostrzaniu przepisów antyaborcyjnych.

"Policja nie działa brutalnie, policja działa stanowczo i zdecydowanie wtedy, kiedy mamy do czynienia z agresją. Z agresją między ludźmi, czy skierowaną przeciwko funkcjonariuszom" - podkreślił szef MSWiA.

Według Kamińskiego w trakcie manifestacji dochodzi do sytuacji, które nie powinny mieć miejsca. "Policja w takich sytuacjach musi reagować, czasami musi reagować zdecydowanie. Z tym właśnie mamy do czynienia. Nie ma znaczenia charakter tych manifestacji i głoszone poglądy. Aczkolwiek w wypadku organizatorek Strajku Kobiet niektóre poglądy budzą głębokie zastrzeżenia" - powiedział.

"Jeżeli ktoś nawołuje do uniemożliwienia swobodnego funkcjonowania organom konstytucyjnym takim jak Sejm - z czym mieliśmy do czynienia dwa dni temu (...) - to są rzeczy niebywałe, które muszą spotkać się ze stanowczymi działaniami policji" - zaznaczył szef MSWiA.

Minister zapewniał, że Polska jest państwem demokratycznym, a władze publiczne szanują swobodę zgromadzeń i swobodę głoszenia każdych poglądów politycznych mieszczących się w zakresie poglądów demokratycznych. Podkreślił jednak, że teraz mamy wyjątkowo trudny czas pandemii, a podstawowym elementem walki z rozprzestrzenianiem się COVID-19 jest przestrzeganie zasad dystansu społecznego.

Minister podkreślił, że wszelkie działania porządkowe Policji są związane właśnie z pandemią. "Nie jest istotne kto jakie poglądy wygłasza. Czy są to poglądy prorządowe, antyrządowe - to nie ma znaczenia. Musimy przestrzegać pewnej solidarności społecznej, musimy przestrzegać pewnej dyscypliny społecznej" - powiedział.

Kamiński przekonywał, że są granice pewnej wolności, które muszą być respektowane. "Policjanci, niezależnie od haseł głoszonych przez organizatorów tych nielegalnych zgromadzeń, muszą podejmować działania" - stwierdził. "To są normalne reguły demokratyczne. Tak dzieje się w całej Europie" - dodał.

"Gdyby Policja nie działała, mielibyśmy do czynienia z przejawami upadku państwa, z anarchią. Do tego nie możemy dopuścić" - oświadczył szef MSWiA.

Podczas środowego protestu w stolicy zatrzymano 20 osób, w tym 13 z powodu przestępstw, m.in. naruszenia nietykalności funkcjonariusza. Na placu Powstańców Warszawy, gdzie uczestnicy manifestacji zostali otoczeni kordonem funkcjonariuszy, dochodziło do bójek i przepychanek z policją. Rzucane były petardy, odpalano race. Policja użyła gazu pieprzowego i siły fizycznej. Interweniowali również nieumundurowani funkcjonariusze. Policja podkreślała, że zgromadzenie w obliczu panujących obostrzeń jest nielegalne. (PAP)

autorka: Agnieszka Ziemska