MRiPS wesprze projekty, które mają na celu upowszechnianie pozytywnego wizerunku rodziny

2020-11-22 07:49 aktualizacja: 2020-11-22, 13:20
Podsekretarz stanu w MPiPS Barbara Socha. Fot. PAP/Mateusz Marek
Podsekretarz stanu w MPiPS Barbara Socha. Fot. PAP/Mateusz Marek
Młodzi ludzie są obecnie bombardowani konsumpcyjnym podejściem do życia, skierowanym wyłącznie na budowaniu kariery zawodowej; poprzez różne inicjatywy chcemy pokazywać korzyści płynące z posiadania rodziny – powiedziała PAP wiceminister rodziny Barbara Socha.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rozstrzygnęło trzecią turę konkursu "Po pierwsze rodzina!", zgodnie z którym dofinansowane zostały najlepsze projekty informacyjno-edukacyjne i szkoleniowe na rzecz rodzin. Program jest adresowany do organizacji pozarządowych – stowarzyszeń i fundacji, organizacji kościelnych i do spółdzielni socjalnych.

Organizacje pozarządowe mogły liczyć na dofinansowanie od 50 tys. do nawet 1,5 mln zł. Łączna pula to 6 mln zł.

Do trzeciej tury konkursu zgłosiło się 65 organizacji pozarządowych. Dofinansowanie trafiło do sześciu podmiotów zarekomendowanych przez komisję konkursową. Są to: Związek Dużych Rodzin Trzy Plus, Fundacja Instytut Tertio Millennio, Fundacja Światło-Życie, Fundacja Konfederacja Kobiet Rzeczypospolitej Polskiej i Fundacja na Rzecz Wspierania Rodzicielstwa Rodzina Blisko, Fundacja Nie Zmarnuj Swojego Życia, Fundacja Action Life.

MRiPS chce pokazać korzyści z posiadania rodziny

Wiceminister Barbara Socha wyjaśniła w rozmowie z PAP, że projekty są realizowane w bardzo różny sposób. Np. poprzez serie filmów edukacyjno-lifestylowych, które mają na celu wsparcie i upowszechnianie pozytywnego wizerunku rodziny. Inna inicjatywa dotyczy tzw. szkoły dla rodziców, która oferuje poradnictwo dla rodzin i małżeństw planujących założenie rodziny lub potrzebujących fachowego wsparcia w zakresie pomocy prawnej, psychologicznej i pedagogicznej.

"Bardzo nowatorskim pomysłem jest też budowanie lokalnych mediów rodzinnych. Wspieramy również projekty skierowane dla młodzieży. Zdecydowaliśmy się objąć dofinansowaniem zarówno projekty ogólnopolskie jak i lokalne" – powiedziała Socha.

Przypomniała, że tegoroczny konkurs jest organizowany po raz pierwszy. "Jestem bardzo ciekawa podsumowań i efektów tych działań. Wszystkie projekty muszą być zrealizowane i rozliczone do końca roku. Będziemy się przyglądać, jak te pomysły wypadły w praktyce i jakie efekty przyniosły poszczególne inicjatywy. Zależy nam na tym, żeby przebić się z przekazem, który pokazuje korzyści płynące z posiadania rodziny" – dodała Socha.

Zdaniem wiceminister młodzi ludzie są obecnie "bombardowani konsumpcyjnym podejściem do życia, skierowanym wyłącznie na budowaniu kariery zawodowej i samowystarczalności". "Ze swojego doświadczenia życiowego mogę powiedzieć, że wiele osób, które w ten sposób podchodziło do życia, po wielu latach żałują, że nie zetknęły się z alternatywą" – powiedziała Socha.

Zaznaczyła, że chęć udziału w tegorocznym konkursie zgłosiło bardzo dużo organizacji. "Bardzo nas cieszy, że jest tak wiele organizacji pozarządowych, z którymi łączy nas wspólna troska o dobro rodzin" – podkreśliła.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec