W Pałacu Prezydenckim symbolicznie uczczono pamięć ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie

2020-11-28 21:01 aktualizacja: 2020-11-28, 21:08
Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu. Fot. PAP/Radek Pietruszka
W oknie Pałacu Prezydenckiego zapłonęła w sobotę świeca dla uczczenia pamięci ofiar Wielkiego Głodu z lat 1932-1933 na Ukrainie, w trakcie którego miliony osób, w tym także Polacy, zostało skazanych na śmierć głodową przez reżim komunistyczny Związku Sowieckiego.

Wielki Głód w latach 1932-1933 pochłonął miliony ofiar - szacuje się, że w najgorszym okresie umierało dziennie do 25 tys. ludzi.

W 1932 roku w ZSRR wprowadzono prawo o ochronie własności państwowej, które pozwalało na rozstrzelanie człowieka nawet za zabranie tylko jednego kłosa z należącego do kołchozu pola.

Obowiązywał także dekret o całkowitej blokadzie wsi z powodu rzekomego sabotowania obowiązkowych dostaw zbóż. Na Ukrainie zboże, a następnie cała żywność były konfiskowane przez władze. Jednocześnie ZSRR eksportował ogromne ilości zboża, bowiem ziemie ukraińskie są jednymi z najżyźniejszych w Europie.

W ocenie historyków głód wywołano sztucznie, by złamać opór chłopstwa wobec kolektywizacji. Na Ukrainie opór ten był największy.

Szacuje się, że w czasie Wielkiego Głodu na Ukrainie zmarło co najmniej 3,5 mln ludzi. Wśród ofiar byli też Polacy.

 

W oknie Pałacu Prezydenckiego zapłonęła dziś świeca dla uczczenia pamięci ofiar Wielkiego Głodu z lat 1932-1933 na Ukrainie. #Holodomor

Posted by Kancelaria Prezydenta RP on Saturday, November 28, 2020

 

Polska w 2006 roku uznała Wielki Głód na Ukrainie za ludobójstwo. (PAP)

autor: Mateusz Roszak