Na placu Świętego Piotra w Watykanie ustawiono choinkę ze Słowenii

2020-11-30 11:55 aktualizacja: 2020-11-30, 12:00
Na placu Świętego Piotra ustawiono w poniedziałek świąteczną choinkę, przywiezioną ze Słowenii. Obok, przy obelisku, trwa budowa szopki. Będzie ona w tym roku darem z gminy Castelli we włoskim regionie Abruzja.

Świerk czerwony wysokości 28 metrów i o obwodzie gałęzi przy ziemi wynoszącym 70 metrów pochodzi z lasów w gminie Koczevje w południowo-wschodniej Słowenii. Rejon ten słynie z dziewiczej natury, a 90 procent jego powierzchni stanowią lasy.

Drzewo ma 75 lat i waży siedem ton.

Także w tym roku szopka będzie wyjątkowa. To dzieło artystów z małej osady Castelli w prowincji Teramo w Abruzji, która od XVI wieku jest bardzo ważnym centrum ceramiki. Z tego materiału wykonane są figury, które zostaną w niej ustawione. Powstały one w latach 1965-1975. Szopka ta była już wcześniej wystawiana w Rzymie, Jerozolimie, Betlejem i Tel Awiwie - wyjaśnił Watykan w komunikacie.

Podkreślono, że w roku pandemii ustawione przed bazyliką symbole świąt będą „znakiem nadziei i ufności dla całego świata”.

Inaugurację szopki i zapalenie świateł na choince zapowiedziano na 11 grudnia z zastrzeżeniem, że uroczystość ta odbędzie się zgodnie z regułami bezpieczeństwa sanitarnego. Ceremonii będzie przewodniczyć gubernator Państwa Watykańskiego kardynał Giuseppe Bertello. Przybędą przedstawiciele władz i Kościoła z miejscowości-ofiarodawców. Tego samego dnia rano delegacje te przyjmie na audiencji papież Franciszek.

Zwyczaj ustawiania szopki i choinki na placu Świętego Piotra wprowadził Jan Paweł II w 1982 roku.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)