Ziobro w sprawie ustawy antyprzemocowej: nie ograniczamy się do słów, tylko działamy

2020-11-30 12:52 aktualizacja: 2020-11-30, 21:22
 Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej nt. ustawy antyprzemocowej. Fot. PAP/Mateusz Marek
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej nt. ustawy antyprzemocowej. Fot. PAP/Mateusz Marek
W sprawie przemocy domowej często padało wiele słów, obietnic, zapowiedzi i na tym to się kończyło; my jako rząd Zjednoczonej Prawicy pokazujemy, że nie ograniczamy się do słów, a działamy - mówił w poniedziałek o tzw. ustawie antyprzemocowej szef MS Zbigniew Ziobro.

Przepisy ustawy weszły w życie w ten poniedziałek. Zgodnie z nimi sprawca przemocy, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, po wydaniu odpowiedniego nakazu będzie musiał teraz bezzwłocznie opuścić mieszkanie oraz dostanie zakaz zbliżania się do niego.

Na konferencji prasowej w ministerstwie sprawiedliwości szef MS, prokurator generalny Zbigniew Ziobro podkreślał, ze jest to szczególny dzień dla wszystkich kobiet, które "konsekwentnie domagały się podniesienia ochrony prawnej przed sprawcami przemocy". Jego zdaniem słowa te często trafiały na podatny grunt polityczny. "W tym sensie, że rezonans sprowadzał się do słów, czasami wielu słów i obietnic, zapowiedzi - i na tym to się kończyło. My jako rząd Zjednoczonej Prawicy pokazujemy, że nie ograniczamy się do słów, my działamy" - podkreślił.

Jak zaznaczył, zmiany, które weszły w życie, "w sposób znaczący" zwiększają ochronę przed przemocą domową. Dodał, że są to rozwiązania wzorowane na najlepszych regulacjach europejskich, uwzględniające jednocześnie polskie realia.

"Chodzi o to, żeby osoba, która w jednym domostwie znajduje się z tyranem, który dopuszcza się przemocy (...), była pewna, że po jej zgłoszeniu zostaną podjęte wobec agresora natychmiastowe działania, że to się nie będzie ciągnąć miesiącami, latami, jak to bywało do tej pory, ale że w ciągu godzin sprawca zostanie usunięty z domu" - podkreślił minister sprawiedliwości. 

Romanowski: ofiary przemocy domowej otrzymały natychmiastową i skuteczną pomoc 

Dzięki tej ustawie ofiary przemocy domowej otrzymały natychmiastową i skuteczną pomoc  - ocenił w poniedziałek wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, odnosząc się do wejścia w życie tzw. ustawy antyprzemocowej. Dodał, że MS w związku z nowymi przepisami przeszkoliło 30 tys. funkcjonariuszy.

"Ta pomoc jest skuteczna dlatego, że jest natychmiastowa, dlatego, że policja otrzymała nowe narzędzie w postaci natychmiastowego nakazu policyjnego, opuszczenia przez sprawcę przemocy mieszkania, jego najbliższego otoczenia, oraz zakaz zbliżania się do tego mieszkania" - powiedział Romanowski.

Dodał, że kompetencje w tym względzie obok policji otrzymała również żandarmeria wojskowa. Zaznaczył, że nakaz będzie obowiązywał przez 14 dni.

"W tym czasie osoba podejrzana o stosowanie przemocy domowej nie będzie mogła zbliżać się do tego mieszkania, będzie mogła zabrać tylko najpotrzebniejsze rzeczy i raz - w asyście policji - zgłosić się po ewentualne rzeczy, które są potrzebne jej do funkcjonowania, do pracy" - powiedział.

Dodał, że nakaz powoduje, że "już w momencie interwencji policyjnej osoba, która jest dotknięta przemocą będzie miała pewność, że  (...) ten problem już w tym momencie będzie rozwiązany".

Romanowski zaznaczył również, że pracownicy MS przeszkolili w związku z nowymi przepisami 30 tys. funkcjonariuszy oraz osoby pierwszego kontaktu z ośrodków Funduszu Sprawiedliwości.

Poseł Aleksandra Szczudło (Solidarna Polska) dziękując za przygotowanie ustawy wskazała, że dotyczy ona problemu, który dotyka bardzo wielu rodzin w Polsce.

"Według danych policji za ubiegły rok, przemocą domową zostało dotkniętych prawie 90 tys. osób, z czego największą grupę stanowią kobiety - ponad 65 tys., następnie dzieci - ok. 12 tys. i mężczyźni - ok. 10 tys." - powiedziała. (PAP)

autorzy: Sonia Otfinowska, Bartłomiej Figaj, Marcin Chomiuk