Co z pieniędzmi dla artystów? Jarosław Sellin odpowiada Pawłowi Kukizowi

2020-12-02 13:06 aktualizacja: 2020-12-02, 20:03
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Fot. PAP/Rafał Guz
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Fot. PAP/Rafał Guz
Wsparcie dla artystów to nie tylko Fundusz Wsparcia Kultury – odpowiada Pawłowi Kukizowi wiceminister Kultury. Lider Kukiz’15 ostro krytykował rządowy program pomocy dla artystów.

Wiceminister Sellin w programie "Tłit” w Wirtualnej Polsce był  pytany o list wysłany przez Pawła Kukiza do wicepremiera Piotra Glińskiego ws. Funduszu Wsparcia Kultury. Sellin stwierdził, że treść listu „wskazuje na brak wiedzy i ignorancję ze strony posła”. Podkreślił, że FWK to zaledwie 8 proc. całego wsparcia dla kultury, które uruchomione zostało już od marca.

„To czego dopominał się Paweł Kukiz, jest realizowane w stypendiach, zapomogach socjalnych dla freelancerów. Również w ustawie branżowej, którą procedujemy, będzie postojowe, zwolnienie ze składek ZUS, z opłat socjalnych dla freelancerów.” ” – powiedział Jarosław Sellin.

Paweł Kukiz wielokrotnie krytykował rządowe wsparcie dla artystów, podkreślał że najwyższe kwoty wsparcia otrzymali „celebryci”.

 „Tego nie pojmuje. Rozumiem duże pieniądze dla firm takich jak teatry, ale dawać po kilkaset tysięcy celebrytom…” mówił poseł Kukiz

Jak podkreślał, skutki lockdown’u i brak koncertów najbardziej odczuwają muzycy z drugiej linii pracujący na umowy o dzieło  za wielokrotnie niższe niż celebryci stawki.

Sellin dopytywany, czy list Kukiza dotarł do ministra Glińskiego odpowiedział, że „myśli, że tak”. - Mamy zwyczaj w ministerstwie odpowiadać na listy. – podkreślił.

TEMATY: