Tokio - ścisłe zasady pobytu sportowców w wiosce olimpijskiej

2020-12-08 07:39 aktualizacja: 2020-12-08, 10:30
Koła olimpijskie Fot. PAP/Adam Ciereszko
Koła olimpijskie Fot. PAP/Adam Ciereszko
Podczas igrzysk w Tokio 2021 wszystkich sportowców mają obowiązywać ścisłe zasady dotyczące pobytu w wiosce olimpijskiej - będą mogli przybyć do niej na pięć dni przed rozpoczęciem swojej rywalizacji i opuścić ją maksymalnie dwa dni po zakończeniu zmagań.

Precyzyjne określenie długości pobytu w wiosce ma związek z zasadami bezpieczeństwa, jakie mają obowiązywać podczas rywalizacji olimpijskiej w dobie pandemii Covid-19 i służyć ograniczeniu liczby osób przebywających w tym ważnym miejscu igrzysk, a co za tym idzie ograniczeniu kontaktów między sportowcami z różnych stron świata.

Tym samym Międzynarodowy Komitet Olimpijski przychylił się do żądań organizatorów igrzysk, którzy na każdym kroku starają się zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem - poinformował portal insidethegamesbiz.

W przypadkach, gdy podróż do „Kraju Kwitnącej Wiśni” nie będzie niosła za sobą radykalnych zmian stref czasowych, okres przybycia do wioski powinien zostać jeszcze bardziej skrócony - wynika z przygotowanych instrukcji.

Oczekuje się, że oficjele i sztaby szkoleniowo-medyczne będą przestrzegać tych samych zasad pobytu w wiosce, jak sportowcy. Dopuszcza się wydawanie zgód na jedno lub dwudniowe przedłużenie pobytu związane z dostępnością lotów czy różnicami dotyczącymi stref czasowych.

„To absolutnie konieczne, by minimalizować liczbę sportowców w wiosce, a tym samym ryzyko związane z koronawirusem. Z drugiej strony chcemy zachować pewien balans między rywalizacją sportową, a stroną społeczną igrzysk - obecnością sportowców na ceremonii otwarcia” - powiedział przewodniczący MKOl Thomas Bach,

Już wcześniej poinformowano, że sportowcy będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa „wchodząc” do +bańki+ w wiosce. Będą też przechodzić testy co 4-5 dni, bez względu na stan samopoczucia i ewentualne objawy choroby lub ich brak. W wiosce olimpijskiej powstanie centrum medyczne odpowiedzialne tylko za planowanie i przeprowadzanie testów. (PAP)