Witek: dzięki poświęceniu i odwadze bohaterów i ofiar stanu wojennego żyjemy w niepodległej Ojczyźnie

2020-12-13 10:20 aktualizacja: 2020-12-13, 10:23
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Fot.  PAP/Rafał Guz
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Fot. PAP/Rafał Guz
Każdego roku, od 39 lat, pamiętam i wspominam bohaterów i ofiary stanu wojennego; to dzięki nim, ich poświęceniu, odwadze i umiłowaniu wolności, dziś żyjemy w niepodległej ojczyźnie - napisała na Twitterze marszałek Sejmu Elżbieta Witek w 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

W niedzielę przypada 39. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Na ulicach polskich miast pojawiły się patrole milicji i wojska, a także czołgi, transportery opancerzone i wozy bojowe. Celem wprowadzenia stanu wojennego była likwidacja struktur opozycji demokratycznej w PRL-u, a także utrzymanie reżimu komunistycznego.

"Każdego roku, od 39 lat, pamiętam i wspominam bohaterów i ofiary stanu wojennego. To dzięki nim, ich poświęceniu, odwadze i umiłowaniu wolności, dziś żyjemy w niepodległej Ojczyźnie. Ta płonąca świeca niech będzie symbolem naszej wdzięczności i pamięci" - napisała na Twitterze marszałek Sejmu. (PAP)