Rząd zmienia harmonogram szczepień. Dłuższe przerwa między dawkami. Jedno podanie dla ozdrowieńców

2020-12-24 14:45 aktualizacja: 2021-03-05, 17:22
Druga dawka szczepionki od firmy AstraZeneca będzie podawana po 12 tygodniach od pierwszego zastrzyku, a preparatu firmy Pfizer po 42 dniach. Ozdrowieńcy otrzymają jedną dawkę szczepionki 6 miesięcy po zakażeniu. Przez cały marzec obowiązuje nowy harmonogram szczepień.

10 marca rozpocznie się rejestracja osób przewlekle chorych

11 marca zaczną się zapisy dla osób w wieku 69 lat

 Od 18 do 20 marca będą rejestrowane roczniki 1952-1954

 Od 22 marca do 24 marca urodzeni w latach 1954-1956

7 marca zakończy się szczepienie ponad 90 proc. nauczycieli

Do 14 marca proces szczepień nauczycieli ma zostać zakończony

8 marca rozpoczną się dodatkowe szczepienia preparatem AstryZeneki grupy zero 

10 marca rozpocznie się rejestracja grupy 1B, czyli pacjentów chorych przewlekle

15 marca rozpoczną się szczepienia przewlekle chorych

11 marca rozpoczną się i będą przez trzy dni kontynuowane zapisy dla osób w wieku 69 lat, czyli z rocznika 1952.

Od 18 do 20 marca będą rejestrowane roczniki 1952-1954

Od 22 do 24 marca roczniki 1954-1956

 25 marca zacznie się ponowna rejestracja pacjentów 70 plus.

22 marca rozpoczną się szczepienia pacjentów w wieku 69 lat, potem w kolejnych dniach zastrzyki otrzymają kolejne roczniki.

29 marca rozpoczną się szczepienia grupy 1C

 

Jak się zarejestrować. Zobacz krok po kroku

Rejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19  można przez infolinię telefoniczną pod numerem 989; przez stronę internetową pacjent.gov.pl i osobiście w punkcie szczepień. 

Pod numerem 989 można uzyskać informacje na temat programu szczepień, tam będzie można połączyć się z konsultantem, który zarejestruje pacjenta na szczepienie w konkretnym punkcie i konkretnym terminie. Rejestracja będzie też możliwa przez stronę pacjent.gov.pl. Będzie także możliwość osobistego zapisania się w punkcie szczepień - zwykle będzie to nasza przychodnia POZ, z której korzystamy.

Telefonujący zostanie uprzedzony o nagrywaniu i przetwarzaniu danych. Jeśli etap szczepień dla telefonującego już się rozpoczął, dzwoniący powinien wybrać 1, podać imię, nazwisko, PESEL i numer kontaktowy. Konsultant zaproponuje najbliższe możliwe daty szczepienia w najbliższym możliwym punkcie i zapisze na wybrany termin. Po rozmowie rejestrujący się otrzyma wiadomość SMS z terminem i miejscem, w przeddzień szczepienia zostanie do niego wysłana wiadomość z przypomnieniem.

Rząd uruchomił nowe funkcjonalności w kanałach dostępu do centralnego kalendarza szczepień. Nowość: zapis możliwy także przez SMS pod numerem 664 908 556

Każda osoba, która zadzwoni pod nr 989 i usłyszy, że w jej miejscowości nie ma już terminów szczepień do końca I kwartału, będzie mogła zostawić swoje dane, przede wszystkim pesel i numer telefonu komórkowego, i jak tylko pojawią się nowe dostawy szczepionek, a w konsekwencji wolne terminy - do tej osoby zadzwoni konsultant z infolinii i zaproponuje konkretny termin szczepienia.

Drugą nową funkcjonalnością systemu są zgłoszenia dla seniorów przez formularz gov.pl/szczepimysie. W tym przypadku, gdy podany zostanie pesel, kod pocztowy i numer telefonu komórkowego, to też taki senior ma gwarancję, że jak pojawi się kolejna dostawa szczepionki, a w konsekwencji wolne terminy w okolicy jego zamieszkania. Konsultant zadzwoni i zaproponuje termin szczepienia.

Trzecia możliwość zarejestrowania się bez terminu, czyli zamówienia usługi oddzwonienia przez konsultanta, to wysłanie SMS o treści "szczepimy się" pod numer: 664908556.

Po wysłaniu takiego SMS w odpowiedzi zostanie przesłana prośba o przesłanie numeru pesel i kodu pocztowego. Po przesłaniu tych informacji dane osoby trafią do systemu, w którym będą przechowywane  do momentu pojawienia się nowej dostawy szczepionek i nowych terminów zabiegów. Wtedy znowu konsultant będzie dzwonił i proponował umówienie na konkretny termin.

 

3. Masz 18 lat? Zarejestruj się na szczepienie. Kolejka może być długa

Osoby powyżej 18 roku życia, które mogą zgłosić chęć przyjęcia preparatu w przyszłości ( rząd na razie nie podał dat możliwości dokonania szczepienia tej grupy, chodzi także o policzenie chętnych oraz rejestrację tych osób)

Rejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19  można przez infolinię telefoniczną pod numerem 989; przez stronę internetową pacjent.gov.pl i osobiście w punkcie szczepień. 

Pod numerem 989 można uzyskać informacje na temat programu szczepień. Tam  będzie można połączyć się z konsultantem, które zarejestruje pacjenta na szczepienie w konkretnym punkcie i konkretnym terminie. Rejestracja będzie też możliwa przez stronę pacjent.gov.pl. Będzie także możliwość osobistego zapisania się w punkcie szczepień - zwykle będzie to nasza przychodnia POZ, z której korzystamy.

Telefonujący zostanie uprzedzony o nagrywaniu i przetwarzaniu danych. Jeśli etap szczepień dla telefonującego już się rozpoczął, dzwoniący powinien wybrać 1, podać imię, nazwisko, PESEL i numer kontaktowy. Konsultant zaproponuje najbliższe możliwe daty szczepienia w najbliższym możliwym punkcie i zapisze na wybrany termin. Po rozmowie rejestrujący się otrzyma wiadomość SMS z terminem i miejscem, w przeddzień szczepienia zostanie do niego wysłana wiadomość z przypomnieniem.

Na podanie drugiej dawki szczepionki pacjent zostanie umówiony w punkcie szczepień po podaniu pierwszej.

E-rejestracja za pośrednictwem strony pacjent.gov.pl będzie wymagać profilu zaufanego. Rejestrujący się będzie musiał potwierdzić dane i zaakceptować regulamin. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień w pobliżu adresu podanego na koncie pacjenta.

Gdyby komuś żaden z zaproponowanych terminów nie odpowiadał lub pacjent chciałby zmienić lokalizację, dogodne miejsce i czas będzie można wskazać przez wyszukiwarkę. Także w tym przypadku po dokonaniu rezerwacji pacjent otrzyma SMS z datą i miejscem szczepienia, a w przeddzień dostanie tą samą drogą przypomnienie.

Proces szczepień w Polsce podzielony jest na kolejne etapy. Zobacz, do której grupy należysz

Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień, który teraz trwa) przeznaczone są dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz rodzice wcześniaków. Uwaga! Z powodu zmniejszenia dostaw, cały proces potrwa dłużej. Wszyscy, którzy otrzymali pierwszą dawkę preparatu uodparniającego, w terminie otrzymają dawkę drugą.

I etap: ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym wojsko oraz nauczyciele. Do grupy tej dołączono także prokuratorów oraz wszystkie osoby z chorobami przewlekłymi. Grupa z I etapu została podzielona. Część IA to wszyscy seniorzy powyżej 60. roku życia; część IB to osoby z chorobami przewlekłymi, IC to przedstawiciele służb mundurowych oraz nauczyciele. 

Nowością jest dołączenie do I etapu osób z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia  Lista chorób współistniejących obejmuje: przewlekłe choroby nerek, deficyty neurologiczne (np. demencja), choroby płuc, choroby nowotworowe, cukrzycę, POChP, choroby naczyń mózgowych, nadciśnienie tętnicze, niedobory odporności, choroby układu sercowo-naczyniowego, przewlekłe choroby wątroby, otyłość, choroby związane z uzależnieniem od nikotyny, astmę oskrzelową, talasemię, mukowiscydozę, anemię sierpowatą.

Do grupy tej 23 lutego dołączono osoby zatrudnione w ogrzewalniach i noclegowniach dla osób bezdomnych. Szczepienia tej grupy ruszają 15 marca - wtedy startuje szczepienie przewlekle chorych, 22 marca rozpoczną się szczepienia służb mundurowych.

 

II etap: sektor infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości oraz funkcjonariusze służb celno-skarbowych

III etap: obejmie wszystkie pozostałe osoby. Od kiedy ruszą te szczepienia, na razie nie wiadomo.

Zapisywać się będzie można poprzez infolinię 989, w swojej przychodni lub przez elektroniczny formularz na stronach związanych z resortem zdrowia.

Szczegółowe informacje będą aktualizowane na stronach:

•    gov.pl/web/szczepimysie
•    gov.pl/web/koronawirus
 

Fot. PAP

Gdzie można się zaszczepić?

Szczepienia będą dostępne w:

•    przychodniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej
•    innych stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej)
•    mobilnych zespołach szczepiących
•    u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę
•    w szpitalach
•    w centrach szczepiennych szpitali rezerwowych
•    w domu, w przypadku osób obłożnie chorych

Kiedy, jak i gdzie się zarejestrować?

Daty dla poszczególnych grup będą sukcesywnie podawane przez resort zdrowia. Każdy dostanie także e-zaproszenie na szczepienie, które będzie ważne przez 60 dni. Zaproszenia będą generowane automatycznie w systemie P1 (Elektronicznej Platformie Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych.  w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (dla określonych grup wiekowych, zawodowych itd.). Ponadto, lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowanie (np. dla osoby nieposiadającej numeru PESEL lub dla osoby, która nie mogła poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania).

Zarejestrować się na szczepienie będzie można online, przez infolinię, u lekarza POZ, na specjalnej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.


Po rejestracji każdy otrzyma sms-owe powiadomienie o terminie i miejscu szczepienia, powiadomienie zostanie powtórzone na dzień przed szczepieniem.

Po zgłoszeniu do punktu szczepień, lekarz dokona kwalifikacji i stwierdzi po badaniu, czy nie ma przeciwskazań do zaszczczepienia. Po szczepieniu każdy pacjent zostanie poddany krótkiej obserwacji. Po upływie ok. 21 dni podana zostanie druga dawka szczepionki. To warunek skutecznego działania medykamentu. Podanie drugiej dawki nie będzie wymagało ponownej rejestracji. Otrzymamy tylko termin, kiedy stawić się w punkcie szczepienia.
Infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19

Od środy 16 grudnia działa bezpłatna, całodobowa infolinia dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat szczepień przeciwko COVID-19. Uzyskanie informacji o tematach związanych ze szczepieniami przeciw COVID-19 możliwie jest w języku polskim, angielskim, ukraińskim oraz rosyjskim.

Bezpłatny, całodobowy numer: 989.
Dla dzwoniących z zagranicy i operatorów nie obsługujących numerów specjalnych: +48 22 62 62 989.

PAP/Maciej Zieliński

 

mar/