Seniorzy powyżej 80 lat rejestrują się na termin szczepienia. Wszyscy chętni dorośli są zapisywani na szczepionki. Czasowo wstrzymane są szczepienia grupy „0”

2020-12-24 14:45 aktualizacja: 2021-01-18, 10:55
Fot. PAP
Fot. PAP
Ruszyła możliwość umawiania na szczepienia seniorów powyżej 80 lat. Może to zrobić sam senior lub bliska mu osoba. Pamiętajmy o tym, aby pomóc bliskim w tym wieku lub osobom, które znamy, a które są chore lub maja kłopoty ze zdrowiem, a są wokół nas. Rząd uruchamia także formularz zgłoszenia chęci dokonania szczepienia dla wszystkich osób po 18 roku życia. 22 stycznia rozpocznie się rejestracja seniorów po 70 roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia seniorów powyżej 70 i 80 lat. Szczepienia grupy „0” zostały czasowo wstrzymane - na tydzień lub krócej. Sprawdź, jak i gdzie będzie można się zarejestrować i zaszczepić oraz w którym etapie przypaść może twoja szczepionka, jeśli nie jesteś w grupach osób najszybciej szczepionych. Oraz, jak możesz pomóc w szczepieniu mamie, babci, prababci, ojcu, wujkom, bliskim

Dwie grupy osób mogą działać w sprawie swoich szczepień. Zapisywanie na termin jest dla seniorów powyżej 80 roku życia, a zgłoszenie ogólne - chęci dokonania szczepienia -  dla wszystkich dorosłych Polaków, czyli osób powyżej 18. roku życia. Co kto ma robić? Pokazujemy krok po kroku


1. Seniorzy powyżej 80 roku życia, którzy mogą zapisać się do szczepienia

Jak to zrobić? Nie musi tego robić osobiście senior, może bliska osoba

Rejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19  można przez infolinię telefoniczną pod numerem 989; przez stronę internetową pacjent.gov.pl i osobiście w punkcie szczepień. Oba systemy zdalne zostały uruchomione o północy z czwartku na piątek (14 na 15 stycznia).

Pod numerem 989 można uzyskać informacje na temat programu szczepień,t am będzie można połączyć się z konsultantem, który zarejestruje pacjenta na szczepienie w konkretnym punkcie i konkretnym terminie. Rejestracja będzie też możliwa przez stronę pacjent.gov.pl. Będzie także możliwość osobistego zapisania się w punkcie szczepień - zwykle będzie to nasza przychodnia POZ, z której korzystamy.

Telefonujący zostanie uprzedzony o nagrywaniu i przetwarzaniu danych. Jeśli etap szczepień dla telefonującego już się rozpoczął, dzwoniący powinien wybrać 1, podać imię, nazwisko, PESEL i numer kontaktowy. Konsultant zaproponuje najbliższe możliwe daty szczepienia w najbliższym możliwym punkcie i zapisze na wybrany termin. Po rozmowie rejestrujący się otrzyma wiadomość SMS z terminem i miejscem, w przeddzień szczepienia zostanie do niego wysłana wiadomość z przypomnieniem.

Pamiętajmy o tym, że zapisać na szczepienie seniora może także dokonać bliska osoba seniorowi! Czyli np. córka  - lub syn matkę, ojca, dziadka, ciotkę, wuja, stryja i inne osoby pozostające pod  opieką rodzinną.

 

 2. Masz 18 lat? Zarejestruj się na szczepienie. Kolejka może być długa

Osoby powyżej 18 roku życia, które mogą zgłosić chęć przyjęcia preparatu w przyszłości ( rząd na razie nie podał dat możliwości dokonania szczepienia tej grupy, chodzi także o policzenie chętnych oraz rejestrację tych osób)

Rejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19  można przez infolinię telefoniczną pod numerem 989; przez stronę internetową pacjent.gov.pl i osobiście w punkcie szczepień. Oba systemy zdalne zostaną uruchomione o północy z czwartku na piątek (14 na 15 stycznia).

Pod numerem 989 można uzyskać informacje na temat programu szczepień. Tam  będzie można połączyć się z konsultantem, które zarejestruje pacjenta na szczepienie w konkretnym punkcie i konkretnym terminie. Rejestracja będzie też możliwa przez stronę pacjent.gov.pl. Będzie także możliwość osobistego zapisania się w punkcie szczepień - zwykle będzie to nasza przychodnia POZ, z której korzystamy.

Telefonujący zostanie uprzedzony o nagrywaniu i przetwarzaniu danych. Jeśli etap szczepień dla telefonującego już się rozpoczął, dzwoniący powinien wybrać 1, podać imię, nazwisko, PESEL i numer kontaktowy. Konsultant zaproponuje najbliższe możliwe daty szczepienia w najbliższym możliwym punkcie i zapisze na wybrany termin. Po rozmowie rejestrujący się otrzyma wiadomość SMS z terminem i miejscem, w przeddzień szczepienia zostanie do niego wysłana wiadomość z przypomnieniem.

Na podanie drugiej dawki szczepionki pacjent zostanie umówiony w punkcie szczepień po podaniu pierwszej.

E-rejestracja za pośrednictwem strony pacjent.gov.pl będzie wymagać profilu zaufanego. Rejestrujący się będzie musiał potwierdzić dane i zaakceptować regulamin. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień w pobliżu adresu podanego na koncie pacjenta.

Gdyby komuś żaden z zaproponowanych terminów nie odpowiadał lub pacjent chciałby zmienić lokalizację, dogodne miejsce i czas będzie można wskazać przez wyszukiwarkę. Także w tym przypadku po dokonaniu rezerwacji pacjent otrzyma SMS z datą i miejscem szczepienia, a w przeddzień dostanie tą samą drogą przypomnienie.

Proces szczepień w Polsce podzielony jest na kolejne etapy. Grupa „0” chwilowo wstrzymana!

Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień, który teraz trwa) przeznaczone są dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz rodzice wcześniaków. Uwaga! Od soboty, z powodu opóźnień dostaw, szczepienia dla tej grupy zostały chwilowo wstrzymane. Na razie na tydzień, ale w zależności od rozmów z dostawcą, czas ten według zapowiedzi rządu najpewniej zostanie skrócony. Oczywiście, wszyscy, którzy otrzymali pierwszą dawkę preparatu uodparniającego, w terminie otrzymają dawkę drugą.

I etap: ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym wojsko oraz nauczyciele. Do grupy tej dołączono także prokuratorów.

Od 18 do 22 stycznia szczepieni będą mieszkańcy DPS; od 15 stycznia ruszy możliwość umawiania na szczepienia seniorów powyżej 80 lat; 22 stycznia rozpocznie się rejestracja osób w wieku 70-79 lat, 25 stycznia ruszą szczepienia populacyjne dla seniorów powyżej 70 lat.  

II etap: obejmie  osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia oraz osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne. Lista chorób współistniejących obejmuje: przewlekłe choroby nerek, deficyty neurologiczne (np. demencja), choroby płuc, choroby nowotworowe, cukrzycę, POChP, choroby naczyń mózgowych, nadciśnienie tętnicze, niedobory odporności, choroby układu sercowo-naczyniowego, przewlekłe choroby wątroby, otyłość, choroby związane z uzależnieniem od nikotyny, astmę oskrzelową, talasemię, mukowiscydozę, anemię sierpowatą.
Które zawody zostaną objęte szczepieniami w II etapie? Będą to pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości oraz funkcjonariusze służb celno-skarbowych

III etap: obejmie wszystkie pozostałe osoby. Od kiedy ruszą te szczepienia, na razie nie wiadomo.

Zapisywać się będzie można poprzez infolinię 989, w swojej przychodni lub przez elektroniczny formularz na stronach związanych z resortem zdrowia.

Szczegółowe informacje będą aktualizowane na stronach:

•    gov.pl/web/szczepimysie
•    gov.pl/web/koronawirus
 

Fot. PAP

Gdzie można się zaszczepić?

Szczepienia będą dostępne w:

•    przychodniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej
•    innych stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej)
•    mobilnych zespołach szczepiących
•    u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę
•    w szpitalach
•    w centrach szczepiennych szpitali rezerwowych
•    w domu, w przypadku osób obłożnie chorych

Kiedy, jak i gdzie się zarejestrować?

Daty dla poszczególnych grup będą sukcesywnie podawane przez resort zdrowia ( na razie podano terminy szczepień dla Domów Pomocy Społecznej oraz seniorów powyżej 80. i 70. roku życia). Każdy dostanie także e-zaproszenie na szczepienie, które będzie ważne przez 60 dni. Zaproszenia będą generowane automatycznie w systemie P1 (Elektronicznej Platformie Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych.  w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (dla określonych grup wiekowych, zawodowych itd.). Ponadto, lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowanie (np. dla osoby nieposiadającej numeru PESEL lub dla osoby, która nie mogła poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania).

Zarejestrować się na szczepienie będzie można online, przez infolinię, u lekarza POZ, na specjalnej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.


Po rejestracji każdy otrzyma sms-owe powiadomienie o terminie i miejscu szczepienia, powiadomienie zostanie powtórzone na dzień przed szczepieniem.

Po zgłoszeniu do punktu szczepień, lekarz dokona kwalifikacji i stwierdzi po badaniu, czy nie ma przeciwskazań do zaszczczepienia. Po szczepieniu każdy pacjent zostanie poddany krótkiej obserwacji. Po upływie ok. 21 dni podana zostanie druga dawka szczepionki. To warunek skutecznego działania medykamentu. Podanie drugiej dawki nie będzie wymagało ponownej rejestracji. Otrzymamy tylko termin, kiedy stawić się w punkcie szczepienia.
Infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19

Od środy 16 grudnia działa bezpłatna, całodobowa infolinia dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat szczepień przeciwko COVID-19. Uzyskanie informacji o tematach związanych ze szczepieniami przeciw COVID-19 możliwie jest w języku polskim, angielskim, ukraińskim oraz rosyjskim.

Bezpłatny, całodobowy numer: 989.
Dla dzwoniących z zagranicy i operatorów nie obsługujących numerów specjalnych: +48 22 62 62 989.

Fot. PAP

mar/