Tadeusz Kościński dla Money.pl: zniesienie 80 procent obostrzeń możliwe na przełomie I i II kwartału

2021-01-13 10:25 aktualizacja: 2021-01-13, 10:28
Minister finansów Tadeusz Kościński podczas panelu „Gospodarka światowa w czasach zarazy” w drugim dniu Forum Ekonomicznego 2020 w Karpaczu. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Minister finansów Tadeusz Kościński podczas panelu „Gospodarka światowa w czasach zarazy” w drugim dniu Forum Ekonomicznego 2020 w Karpaczu. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
W ciągu najbliższych 2-3 tygodni obostrzenia powinny być mniejsze, a na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku 80 proc. z nich “zacznie znikać” - powiedział w środę w Money.pl minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

“Mam nadzieję, że już za 2-3 tygodnie obostrzenia będą trochę mniejsze, że szczepionka zacznie działać (...), a za 2-3 miesiące możemy myśleć, że powoli wracamy do normalności” - powiedział szef resortu finansów.

“Niektóre obostrzenia zostaną dość długo, ale myślę, że 80 proc. tych obostrzeń na przełomie pierwszego i drugiego kwartału zacznie znikać” - dodał.

Rząd zdecydował w poniedziałek, że obecne obostrzenia wprowadzane w wyniku pandemii będą przedłużone do 31 stycznia.

Wśród obowiązujących do końca stycznia obostrzeń są te dotyczące zakazu zgromadzeń powyżej pięciu osób, obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, zachowania dystansu 1,5 m oraz dystansu 100 m w przypadku zgromadzeń.

Ponadto wciąż - do końca stycznia - obowiązuje zamknięcie restauracji, które mogą jedynie serwować dania na wynos i dowóz. W sklepach i galeriach handlowych (w których otwarte są tylko niektóre sklepy) obowiązuje możliwość wpuszczania 1 klienta na 15 m kw. Czynne mogą być jedynie hotele pracownicze oraz hotele dla medyków.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski
 

kgr/