Europejski Nakaz Aresztowania wobec Zbigniewa S. Już drugi

2021-01-13 12:26 aktualizacja: 2021-01-13, 16:53
Biznesmen Zbigniew S. podczas konferencji prasowej w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Biznesmen Zbigniew S. podczas konferencji prasowej w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie na wniosek prokuratora wydał w piątek kolejny Europejski Nakaz Aresztowania wobec Zbigniewa S. Postanowienie zapadło w toku postępowania Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie dotyczącego wyłudzania podatku VAT w wysokości 2 mln zł i usiłowania wyłudzenia 5 mln zł poprzez pozorowanie obrotu nieruchomościami - poinformowała Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

Jak przekazała Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, śledczy ustalili, że w okresie od maja 2011 r. do czerwca 2013 r. Zbigniew S., wykorzystując przepisy, dzięki którym spółki nabywające nieruchomości miały prawo do odliczeń podatkowych, wyłudził od Skarbu Państwa ponad 2 mln złotych.

Wydano kolejny nakaz aresztowania Zbigniewa S. 

"Usiłował również wyłudzić kwotę niemal 5 mln złotych, do czego jednak nie doszło w wyniku działań kontrolnych Urzędów Skarbowych" - poinformowała rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa - Praga w Warszawie prokurator Katarzyna Skrzeczkowska

Jak podkreśliła Skrzeczkowska, Zbigniew S. wykorzystywał powiązane z nim spółki, które wyłącznie na potrzeby wyłudzenia podatku sporządzały umowy kupna i sprzedaży trzech nieruchomości. W nielegalnym procederze brała udział żona Zbigniewa S. – Iwona S. i dwaj mężczyźni. Po wyłudzeniu pieniędzy przestępcy podjęli działania zmierzające do wyprania pieniędzy.

"W przypadku małżeństwa S. czynności te umożliwiły im kupno domu, w którym Zbigniew S. mieszkał przed ucieczką z Polski przed organami ścigania" - przekazała prokurator Skrzeczkowska.

Prokurator postawił Zbigniewowi S. łącznie sześć zarzutów oszustwa lub usiłowania oszustwa, sześć zarzutów wyłudzenia zwrotu podatku VAT i dwa zarzuty dotyczące prania pieniędzy.

W grudniu 2020 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie wydał postanowienie o zastosowaniu wobec Zbigniewa S. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 miesięcy od dnia zatrzymania. "Piątkowe postanowienie sądu dotyczące ENA jest konsekwencją ucieczki podejrzanego z kraju i uniemożliwienia wykonania izolacyjnego środka zapobiegawczego" - podała Skrzeczkowska.

Jest to już drugi Europejski Nakaz Aresztowania za Zbigniewem S. wydany w ostatnim czasie. Poprzedni wydał Sąd Okręgowy w Lublinie w toku postępowania dotyczącego przestępstw gospodarczych popełnionych przez Zbigniewa S.

Zbigniew S. wielokrotnie był oskarżany o przestępstwa kryminalne

Jak poinformowała prokuratura, Zbigniew S. to wielokrotny przestępca kryminalny. Na przestrzeni ostatnich 20 lat sądy wydały przeciwko niemu 21 prawomocnych wyroków skazujących. W toku pozostaje szereg kolejnych spraw karnych, w tym m.in. przedmiotowa sprawa, w której wydano ENA.

W obronę Zbigniewa S. zaangażował się m.in. b. prezydent Lech Wałęsa. "Wprost" dotarł do pisma, które 24 listopada ub.r. Lech Wałęsa wysłał do Norweskiego Urzędu Imigracyjnego. Wałęsa zwrócił się do Norwegów z pozytywną rekomendacją dotyczącą wniosku o azyl polityczny dla S. W ocenie Wałęsy Zbigniew S. jest osobą prześladowaną z powodów politycznych.

Kilka dni temu portal TVP Info pisał o tym, że o azyl dla Zbigniewa S. zabiegał u władz Norwegii jego kolega, także dziennikarz "Gazety Wyborczej", Wojciech Czuchnowski. W maju ub.r. portal Niezależna.pl pisał o tym, jak Czuchnowski zaangażował się w obronę i zrzutkę pieniędzy dla Zbigniewa S. "Pomóżmy. Ten człowiek jest ciężko chory. Areszt to dla niego śmierć...” – napisał 8 maja na twitterze Czuchnowski. "Na Czuchnowskiego spadła fala krytyki. Nawet ze strony redakcyjnego kolegi Pawła Wrońskiego" - można przeczytać na portalu. (PAP)

Autorka: Aleksandra Kuźniar
 

kgr/