Charles Michel: przyspieszenie szczepień w całej Unii Europejskiej jest naszym absolutnym priorytetem

2021-01-18 20:56 aktualizacja: 2021-01-19, 06:46
Przyspieszenie szczepień w całej Unii Europejskiej jest naszym absolutnym priorytetem - napisał szef Rady Europejskiej Charles Michel w liście do unijnych przywódców. Ten temat ma się pojawić na zaplanowanym w tym tygodniu unijnym wideoszczycie.

W zaproszeniu wystosowanym do członków Rady Europejskiej przed wideokonferencją zaplanowaną na 21 stycznia Michel napisał, że wskaźniki infekcji w całej Europie i pojawienie się nowych, bardziej zaraźliwych wariantów wirusa wymagają najwyższej ostrożności.

"Perspektywa szczepień jest obiecująca, ale musimy zachować czujność i kontynuować nasze podejście do testowania i śledzenia, jednocześnie zezwalając na transgraniczne przemieszczanie się w UE. Aby zapewnić lepszą koordynację, chciałbym, abyśmy wymienili się najlepszymi praktykami w zakresie środków podejmowanych w państwach członkowskich i przedyskutowali perspektywy na nadchodzące tygodnie" - napisał.

Jak podkreślił, najbardziej palącym problemem są szczepionki. "Dobra wiadomość jest taka, że obecnie mamy dostęp do dwóch szczepionek zatwierdzonych w Unii Europejskiej i mamy zapewnione umowy dotyczące czterech innych. Przyspieszenie szczepień w całej UE jest naszym absolutnym priorytetem. Najpierw poproszę Komisję (Europejską), aby przedstawiła aktualny stan rozwoju szczepień, oczekiwania dotyczące przyszłego wzrostu produkcji i sprawiedliwego dostępu do szczepionek. Następnie państwa członkowskie mogą podzielić się swoim doświadczeniem w realizacji kampanii szczepień" - zaznaczył.

Spotkanie ma dotyczyć też współpracy z krajami trzecimi w zakresie szczepionek, które - jak napisał szef Rady - należy traktować jako globalne dobro publiczne. "Przyjrzymy się, jak możemy pomóc partnerom w sąsiedztwie (UE) i poza nim" - zaznaczył.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)