Hiszpański rząd ogłosił regiony zaatakowane przez śnieżycę obszarami klęski żywiołowej

2021-01-19 18:15 aktualizacja: 2021-01-19, 18:33
Madryt. Fot. PAP/EPA/FERNANDO VILLAR
Madryt. Fot. PAP/EPA/FERNANDO VILLAR
Rząd Hiszpanii ogłosił we wtorek obszarami klęski żywiołowej osiem wspólnot autonomicznych, które najbardziej ucierpiały wskutek ataku zimy. Od 8 stycznia śnieżyca Filomena przez ponad tydzień sparaliżowała większość regionów Hiszpanii.

Z popołudniowego komunikatu rządu Pedra Sancheza wynika, że za tzw. obszary klęski żywiołowej uznano osiem z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii: Madryt, Kastylię-La Manchę, Asturię, Andaluzję, Kastylię i Leon, Aragonię, a także Nawarrę oraz La Rioję.

Gabinet Sancheza wyjaśnił, że na podstawie przepisów o tzw. obszarach klęski żywiołowej usprawniona zostanie wypłata środków pomocowych dla najbardziej doświadczonych przez śnieżycę regionów. Rząd Hiszpanii zobowiązany jest do wsparcia wspólnot m.in. sprzętem ratunkowym, żywnością i lekami.

Agencja Europa Press przypomina, że decyzja centrolewicowego gabinetu Sancheza zapada dopiero po dziewięciu dniach od pierwszych apeli władz regionów o ogłoszenie poszczególnych wspólnot autonomicznych obszarami klęski żywiołowej.

Z powodu śnieżycy Filomena i trwających kilka dni mrozów w Hiszpanii zmarło 8 osób

Pierwsze skutki śnieżycy Filomena dały się odczuć 8 stycznia, kiedy śnieg doprowadził do paraliżu na tysiącach hiszpańskich dróg, blokady kilkuset tras kolejowych oraz do zamknięcia kilku portów lotniczych i morskich.

Z powodu śnieżycy oraz trwających przez kilka dni mrozów śmierć poniosło 8 osób, w większości bezdomnych.

Według szacunków władz Madrytu wskutek chaosu komunikacyjnego oraz trudności w dostawach towarów hiszpańska stolica straciła około 1,4 mld euro. (PAP)

autor: Marcin Zatyka (PAP)

mst/