W Hiszpanii kilkunastu wysokich rangą urzędników zaszczepiło się poza kolejnością

2021-01-20 15:27 aktualizacja: 2021-01-20, 15:34
Dawka szczepionki Covid-19 Fot. PAP/ EPA / ANGEL MEDINA G.
Dawka szczepionki Covid-19 Fot. PAP/ EPA / ANGEL MEDINA G.
Kilkunastu wysokich rangą urzędników hiszpańskiej administracji regionalnej i samorządowej zaszczepiło się przeciwko Covid-19, wynika z szacunków madryckiej agencji Europa Press. Wśród osób, które ominęły przepisy dotyczące szczepień są członkowie administracji kilku regionów kraju, m.in. Katalonii, Walencji oraz Murcji.

Opublikowane w środę szacunki agencji mają związek z nagłośnionym przez media przypadkiem odpowiedzialnego w rządzie regionu Murcji za służbę zdrowia Manuela Villegasa. Nie tylko zaszczepił się on przeciwko koronawirusowi poza kolejnością, ale utrzymuje, że miał do tego prawo.

Villegas w środowym oświadczeniu stwierdził, że nie czuje się winnym nadużycia, gdyż wchodzi, jak stwierdził, w skład struktur służb medycznych wspólnoty autonomicznej. Dodając, że jej przedstawicielom w pierwszej kolejności przysługuje szczepienie, zataił jednak, że prawo do szczepień mają obecnie tylko pracownicy szpitali i klinik.

Według Europa Press łączna liczba przypadków nieuczciwego podejścia do szczepień urzędników może dotyczyć większej grupy osób. Madrycka agencja podaje w środę jedynie potwierdzone już przypadki szczepienia się niezgodnego z procedurami sanitarno-epidemicznymi.

Jak wyliczyła stołeczna agencja wśród wysokich rangą urzędników, którzy zaszczepili się poza kolejnością, jest m.in. ośmiu burmistrzów gmin, a także czterech członków władz dużych hiszpańskich miast lub regionalnych deputowanych.

Szczepienia przeciwko Covid-19 rozpoczęły się w Hiszpanii 27 grudnia. Zgodnie z przepisami podlegają im w pierwszej kolejności pracownicy placówek służby zdrowia, osoby o wysokim ryzyku utraty życia, a także personel i podopieczni domów spokojnej starości.

Z ustaleń hiszpańskiej agencji wynika, że użycie przez urzędników nieprzysługujących im dawek było przez nich argumentowane jako “uzasadnione” z powodu rzekomego nadmiaru szczepionek.

“Po zakończonym szczepieniu zostały dwie lub trzy niewykorzystne dawki. Szkoda, aby się zmarnowały” - usłyszeli od kilku samorządowców dziennikarze.

Europa Press odnotowała, że w gronie urzędników, którzy wykorzystali swoje funkcje publiczne do wcześniejszego zaszczepienia się są zarówno politycy współrządzącej krajem Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE), jak też ugrupowań opozycyjnych, takich jak Partia Ludowa (PP) czy separatystyczny blok Razem dla Katalonii (JxCat).

Marcin Zatyka (PAP)

liv/