Dwie dzielnice w Warszawie i trzy powiaty na Mazowszu zagrożone wścieklizną

2021-01-20 16:48 aktualizacja: 2021-01-20, 20:46
Młody lis. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Młody lis. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Dwie dzielnice w Warszawie (Wawer i Wesoła) oraz powiaty otwocki i miński w woj. mazowieckim są zagrożone wścieklizną. W związku z tym wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania choroby na tym terenie.

Decyzją wojewody na wniosek Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje nakaz m.in. trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu. "Wścieklizna została potwierdzona u lisa, w miejscowości Izabela, na terenie gminy Wiązowna, w powiecie otwockim. W związku z tym wyznaczono ognisko tej choroby" - przekazała rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz.

Obszarem zagrożonym wścieklizną zostały objęte: w Wawrze część dzielnicy ograniczona od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ulicą Kwitnącej Akacji, a od południa ulicą Izbicką, ulicą Zagórzańską i ulicą Złotej Jesieni. W Wesołej jest to część dzielnicy na południe od ulicy Trakt Brzeski oraz część dzielnicy ograniczona od północy linią kolejową, od zachodu ulicą I Praskiego Pułku i od południa ulicą Trakt Brzeski.

W powiecie mińskim rozporządzenie dotyczy Sulejówka. W powiecie mińskim w gminie Halinów rozporządzeniem objęto Długą Kościelną - część miejscowości na zachód od ulicy Jana Kochanowskiego oraz Długą Szlachecką – część miejscowości na zachód od ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego, a także Grabinę i Halinów (część miejscowości na zachód od ulicy Okuniewskiej), a także Hipolitów, Józefin, Królewskie Brzeziny i miejscowość Stary Konik. Z kolei w powiecie otwockim w gminie Wiązowna są to miejscowości: Boryszew, Emów, Duchnów, Góraszka, Izabela, Majdan, Michałówek, Stefanówka, Wiązowna, Zagórze, Zakręt.

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje zakaz organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Nie wolno też organizować polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje nakaz trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu. Trzeba też trzymać zwierzęta gospodarskie w okólnikach i na zamkniętych wybiegach. Ponadto obowiązuje nakaz oznakowania obszaru zagrożonego na jego granicach przy drogach poprzez umieszczenie tablic z wyraźnym napisem: "Uwaga obszar zagrożony wścieklizną zwierząt".

Wścieklizna jest chorobą zakaźną, atakującą ośrodkowy układ nerwowy ludzi oraz zwierząt stałocieplnych, która podlega obowiązkowi zwalczania. Wirus wścieklizny jest odporny na gnicie i zamarzanie, natomiast wrażliwy jest na ogrzewanie (w temperaturze 60 st. C przeżywa 5 minut) oraz na działanie większości środków dezynfekujących. Do zakażenia wścieklizną dochodzi zazwyczaj na skutek pogryzienia przez chore zwierzę. Zakażenie jest możliwe poprzez kontakt ze śliną chorego lub zakażonego zwierzęcia. Wirusy wścieklizny początkowo atakują zakończenia nerwowe uszkodzonych miejsc, a następnie poprzez nerwy obwodowe mózg. Prawie zawsze jest to choroba śmiertelna. (PAP)

autorka: Natalia Kamińska

liv/