Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju: polski przemysł wrócił do trendów sprzed pandemii

2021-01-25 13:14 aktualizacja: 2021-01-25, 13:21
Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys podczas Sesji Plenarnej – Pandemia i co dalej?. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys podczas Sesji Plenarnej – Pandemia i co dalej?. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Produkcja przemysłowa odrobiła całość strat związanych z COVID-19 i wróciła do trendu sprzed pandemii - ocenił w poniedziałek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Według poniedziałkowych danych GUS, produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła o 11,2 proc. rdr.

Jak również podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny, produkcja przemysłowa w grudniu 2020 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 4,4 proc. Prawie 40 proc. wzrosty produkcji sprzedanej odnotowano m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, urządzeń elektrycznych. Ponad 20 proc. - w przypadku wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, z drewna, i mebli. Dla wyrobów z metali wzrost wyniósł 15 proc., a wzrost dla papieru i wyrobów z papieru – 14 proc.

Polski przemysł. Przedsiębiorcy liczą na poprawę sytuacji

Jak mówił Borys podczas panelu dyskusyjnego „Rewolucja czy kontynuacja? Kierunki rozwoju gospodarczego w oparciu o nową politykę przemysłową” na konferencji z okazji 30-lecia powstania Agencji Rozwoju Przemysłu, dane GUS wskazują, że mieliśmy do czynienia z drugim największym przyrostem produkcji kwartał do kwartału w historii.

„Przemysł bardzo dynamicznie odbudował się w końcówce ubiegłego roku” - ocenił Borys. Jego zdaniem, świadczy to o tym, że polski przemysł jest cały czas wysoce konkurencyjny, a jedną z głównych dźwigni jego wzrostu były zamówienia eksportowe.

„To dzięki temu, że w ostatnich latach poprawiamy sukcesywnie wydajność i nawet przy wzroście wynagrodzeń jednostkowe koszty pracy w porównaniu do innych krajów regionu rosną wolniej niż w gospodarkach porównywalnych” - stwierdził.

Zdaniem prezesa PFR, pomogła też stymulacja polityką gospodarczą i osłabienie złotego które poprawiło konkurencyjność. „Te działania antycykliczne zastosowane w ubiegłym roku łącznie z efektami tarcz spowodowały, że naprawdę mamy silny przemysł. Jak pięć wieków temu mówiło się o Polsce, że jest spichlerzem Europy, teraz północ Europy, w tym Polska jest taką fabryką Europy” - oświadczył Borys.

Zaznaczył, że bardzo potrzebne jest połączenie tradycyjnych gałęzi przemysłu z tradycyjnymi technologiami.

Borys przypomniał, że PFR dostarcza finansowania na rozwój polityki przemysłowej, jak również prowadzi „szereg inicjatyw, które służą budowaniu kompetencji”. „Ponieważ bardzo ważna jest umiejętność adopcji nowych technologii oraz umiejętność tworzenia nowych ciekawych projektów technologicznych” - zaznaczył. (PAP)
 

kgr/