Kosiniak-Kamysz: chcemy złożyć projekt ustawy w sprawie sędziów pokoju wspólnie z Kukiz'15

2021-01-27 07:28 aktualizacja: 2021-01-27, 09:55
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Radek Pietruszka
Jeżeli będzie taka wola - a wiem, że jest - będziemy chcieli złożyć projekt ustawy ws. sędziów pokoju wspólnie z Kukiz'15 - zapowiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Cieszę się, że prezes PSL nie zapomniał o projekcie sędziów pokoju opracowanym przez naszych ekspertów - mówi Paweł Kukiz.

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) zapowiedział w wywiadzie dla PAP, że jego ugrupowanie na przełomie stycznia i lutego złoży w Sejmie projekt ustawy ws. sędziów pokoju. "Byłaby to instytucja osoby zaufania społecznego, która rozpatrywałaby drobne sprawy" - podkreślił Zgorzelski.

Kosiniak-Kamysz pytany przez PAP o ten projekt powiedział, że jest to wspólny projekt PSL i Kukiz'15. "I chcielibyśmy go złożyć - jeżeli będzie taka wola, a wiem, że taka wola jest - wspólnie" - zapowiedział lider PSL.

"To jest ta sama filozofia sędziów pokoju, o której mówiliśmy w kampanii wyborczej. I będziemy chcieli te nasze zobowiązania realizować" - podkreślił szef ludowców. "Będziemy o tym na bieżąco informować, pewnie już wspólnie" - dodał.

Pozytywnie na propozycję prezesa ludowców odpowiedział lider Kukiz'15 Paweł Kukiz

"To jest dla mnie rzecz oczywista, ponieważ podpisaliśmy umowę wyborczą nie na miejsca w Sejmie, ale na realizację naszych postulatów, które ja noszę od lat i zawsze powtarzałem, że nie ma znaczenia, kto te postulaty będzie realizował i cieszę się, że Władysław Kosiniak-Kamysz nie zapomniał o projekcie sędziów pokoju, który opracowali eksperci Kukiz'15" - powiedział PAP Kukiz.

"Mam ogromną nadzieję, że przy kolejnych projektach dotyczących m.in. zmiany ordynacji wyborczej, zwiększenia roli referendów, PSL również będzie wspólnie z Kukiz'15 składało te projekty" - dodał.

Jeszcze do niedawna PSL i Kukiz'15 tworzyli wspólny klub parlamentarny: Koalicja Polska-PSL-Kukiz'15. Jednak pod koniec listopada ub. władze PSL zdecydowały o zakończeniu współpracy z posłami związanymi z Kukiz'15 m.in. z powodu głosowań, w których poparli oni przygotowaną przez PiS uchwałę Sejmu wspierającą działania rządu w zakresie negocjacji budżetowych w UE. Uchwałę poparło wówczas 231 posłów PiS i pięciu posłów Koalicji Polskiej związanych z Pawłem Kukizem, poza Agnieszką Ścigaj.

Po opuszczeniu klubu przez posłów Kukiz'15 zmieniono jego nazwę na Koalicja Polska - PSL, UED, Konserwatyści. Natomiast posłowie Kukiz'15 zapowiadają utworzenie koła poselskiego.

Autor: Edyta Roś, Grzegorz Bruszewski

io/