Sobolewski: przedstawimy działania, które będą odpowiedzią na orzeczenie TK

2021-01-29 08:54 aktualizacja: 2021-01-29, 11:03
 Pełnomocnik wyborczy KW PiS Krzysztof Sobolewski podczas konferencji prasowej w siedzibie partii w Warszawie. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Pełnomocnik wyborczy KW PiS Krzysztof Sobolewski podczas konferencji prasowej w siedzibie partii w Warszawie. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
W tej chwili trwają analizy uzasadnienia orzeczenia TK; w najbliższym czasie będziemy mogli przedstawić odpowiednie działania, które będą odpowiedzią na to orzeczenie, to kwestia według mnie kilku tygodni - powiedział w piątek szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

Sobolewski poinformował w Polskim Radiu 24, że "w tej chwili trwają analizy uzasadnienia orzeczenia TK, a w między czasie, od momentu kiedy to orzeczenie zostało wydane w październiku przez Trybunał Konstytucyjny, trwały też prace m.in. nad ustawą +Za życiem+, nad wzmocnieniem tego programu +Za życiem+, w takim kierunku, aby odpowiadał m.in. na to orzeczenie TK".

Jak mówił, są "różne propozycje do tego programu". "Oprócz analizy uzasadnienia orzeczenia TK, analizujemy też te propozycje i sądzę, że w najbliższym czasie będziemy mogli przedstawić odpowiednie działania, które będą odpowiedzią na to orzeczenie TK. To kwestia według mnie kilku tygodni" - przekazał szef Komitetu Wykonawczego PiS.

Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku ws. aborcji

W środę po godz. 23 w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października ub. roku ws. przepisów antyaborcyjnych, a w nocy w Monitorze Polskim jego uzasadnienie. TK wskazał w uzasadnieniu, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji. Po publikacji wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK w październiku uznał za niekonstytucyjne. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

lp/