Spotkanie u prezydenta w sprawie ustawy o rezerwach strategicznych

2021-02-02 08:11 aktualizacja: 2021-02-02, 11:40
Prezydent Andrzej Duda (P) podczas wypowiedzi dla mediów po wizycie w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Głuchołazach. Fot. PAP/Hanna Bardo
Prezydent Andrzej Duda (P) podczas wypowiedzi dla mediów po wizycie w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Głuchołazach. Fot. PAP/Hanna Bardo
Ustawa o rezerwach strategicznych ma być tematem wtorkowego spotkania Andrzeja Dudy z szefem kancelarii premiera i kierownictwem Agencji Rezerw Materiałowych – poinformował PAP szef BBN Paweł Soloch.

"Prezydent Andrzej Duda zaprosił na wtorek do BBN szefa kancelarii premiera, ministra Michała Dworczyka oraz kierownictwo Agencji Rezerw Materiałowych. Spotkanie związane jest z przygotowywaną decyzją prezydenta w sprawie ustawy o rezerwach strategicznych" – powiedział PAP Soloch.

Przypomniał, że ustawa trafiła na biurko prezydenta w zeszłym tygodniu. "Co do zasady popieramy kierunek zmian. Przypomnę, że wzmocnienie systemu rezerw strategicznych było jedną z rekomendacji nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego" – powiedział szef BBN.

Ustawa o rezerwach strategicznych. Prezydent chce szczegółowego omówienia zmian

"Także doświadczenia ostatnich 12 miesięcy walki z pandemią pokazały, że rezerwy strategiczne są dziś jednym z podstawowych elementów całego systemu bezpieczeństwa państwa. Dlatego przed podjęciem decyzji w sprawie ustawy prezydent będzie chciał szczegółowo omówić jej zakres i proces wprowadzania zmian" – dodał.

Jak powiedział szef BBN, tematem rozmowy będzie także koordynowana przez Agencję dystrybucja szczepionek przeciwko COVID-19.

21 stycznia Sejm odrzucił uchwałę Senatu, odrzucającą w całości ustawę o rezerwach strategicznych. Ustawa przewiduje, że Agencję Rezerw Materiałowych pozostającą w gestii ministra właściwego ds. energii, zastąpi Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych nadzorowana przez premiera. W sytuacjach kryzysowych nowa Agencja będzie mogła dokonywać szybkich zakupów z pominięciem przepisów o zamówieniach publicznych.

Celem regulacji ma być efektywniejsze zabezpieczenie państwa na wypadek zagrożeń mogących wywołać zakłócenia w podaży i popycie niektórych towarów i dóbr. Ustawa poszerza zakres zadań, które do tej pory były realizowane przez Agencję Rezerw Materiałowych, zwiększa też katalog rezerw.

Ustawa o rezerwach strategicznych. Rola premiera i Senatu

Podstawowym trybem udostępniania rezerw strategicznych ma być decyzja premiera. Rezerwy będą mogły też być udostępniane w innych okolicznościach niż kryzysowe. Premier będzie miał prawo nieodpłatnie udostępnić określony specjalistyczny sprzęt techniczny np. na wsparcie celów społecznych lub przedsięwzięć gospodarczych, w szczególności związanych z budową, modernizacją lub remontem infrastruktury.

Senat, który przegłosował odrzucenie ustawy w całości, ocenił, że nie spełnia ona celu, jakim miało być zwiększenie skuteczności i podniesienie poziomu efektywności działań obecnej Agencji Rezerw Materiałowych, a wręcz może przyczynić się do pogłębienia problemów związanych z dotychczasowym zarządzaniem systemem rezerw strategicznych.

Wątpliwości Senatu wzbudziło przewidziane w ustawie przejęcie wszystkich zadań z zakresu zarządzania i nadzoru nad systemem rezerw strategicznych przez prezesa Rady Ministrów. (PAP)

autor: Jakub Borowski

/kgr