Powiększona PGG będzie wymagać inwestycji za ponad 3 mld zł

2017-02-15 17:41 aktualizacja: 2018-09-27, 00:02
Katowice, 30.04.2016. Montaż tablicy. Na budynku dotychczasowej Kompanii Węglowej w Katowicach wymieniono tablice - szyld "Kompania Węglowa" został zastąpiony przez napis "Polska Grupa Górnicza".  Archiwum fot. PAP/Andrzej Grygiel
Katowice, 30.04.2016. Montaż tablicy. Na budynku dotychczasowej Kompanii Węglowej w Katowicach wymieniono tablice - szyld "Kompania Węglowa" został zastąpiony przez napis "Polska Grupa Górnicza". Archiwum fot. PAP/Andrzej Grygiel
Po połączeniu z Katowickim Holdingiem Węglowym (KHW) Polska Grupa Górnicza (PGG) w ciągu dwóch lat będzie wymagała inwestycji wartych ponad 3 mld zł – poinformował w środę w Katowicach minister energii Krzysztof Tchórzewski.

W opinii ministra 1 mld zł przewidywanego dla powiększonej PGG dokapitalizowania wystarczy, by zaspokoić potrzeby Grupy w tym zakresie.

Minister uczestniczył w środę na Śląsku w rozmowach na temat kształtu porozumienia społecznego, którego zawarcie ma poprzedzić planowane na 1 kwietnia połączenie PGG i KHW. Kolejne rozmowy ze stroną społeczną obu firm wstępnie zaplanowano na przyszły tydzień. Minister liczy, że wówczas uda się doprowadzić do porozumienia, by móc rozpocząć dalsze, wymagające około miesiąca czasu, procedury związane z łączeniem spółek.

"Tak naprawdę w pierwszych trzech dniach przyszłego tygodnia - jeżeli chcemy dotrzymać terminu (połączenia firm - PAP) końca marca - musimy to porozumienie sprecyzować" - powiedział minister, przypominając, że procedury administracyjne związane z połączeniem są czasochłonne. Stąd intencja, aby doprowadzić do porozumienia ze stroną społeczną już w przyszłym tygodniu, a najdalej przed końcem lutego. Wcześniej szczegółami ma zająć się zespół roboczy.

"Pracujemy nad zapisami porozumienia, które pozwoli na połączenie obu spółek i wypracowanie formuły, która da możliwość funkcjonowania w przyszłości – i to w miarę szybkiej przyszłości – żeby ta nowa spółka, PGG połączone z KHW, mogła dobrze funkcjonować" - powiedział dziennikarzom Tchórzewski po spotkaniu w holdingu, a przed rozmowami w PGG.

Komentując rozbieżności w rozmowach ze związkowcami Tchórzewski ocenił, że dotyczą one "wszystkiego", jednak postawa zarządu i strony społecznej KHW wskazuje, że wszystkie strony "podzielają wspólne zatroskanie sytuacją" zadłużonego holdingu i mają wolę doprowadzenia do tego, by polskie górnictwo było rentowne oraz trwale, a nie jedynie przez jakiś czas, działało na zdrowych zasadach. Górnictwo - jak mówił minister - musi być dobrze zorganizowane, by zapewnić paliwo dla krajowej energetyki opartej na węglu, która decyzją rządu będzie rozwijana.

Związkowcom z holdingu zależy przede wszystkim na gwarancji zatrudnienia oraz utrzymaniu wysokości wynagrodzenia pracowników. W przedłożonym związkom w ubiegłym tygodniu projekcie znalazł się m.in. zapis przewidujący zgodę związków na rozwiązanie układu zbiorowego pracy w holdingu i przejście pracowników KHW na zasady obowiązujące w PGG. Pytany, czy ta propozycja nadal jest aktualna, Tchórzewski powiedział, że rozważany jest okres przejściowy w zakresie regulacji pracowniczych.

"Załoga, reprezentujące ją związki zawodowe, są psychicznie związani z pewnymi formułami; ja to rozumiem, że wychodzenie na inne rozwiązania jest bardzo trudne. Tak że myślimy nad jakimś okresem przejściowym" - powiedział szef resortu energii.

Kolejne rozmowy, prowadzące do zawarcia porozumienia poprzedzającego połączenie KHW z PGG odbędą się w najbliższy poniedziałek - poinformował Tchórzewski w środę w Katowicach. (PAP)

mab/ amac/ son/