Uczestnicy protestów na Białorusi mają powtórnie zapłacić kary grzywny

2021-02-05 21:36 aktualizacja: 2021-02-06, 08:30
 Fot. PAP/EPA/STR
Fot. PAP/EPA/STR
Komitet Śledczy Białorusi zamierza wyegzekwować ponowną opłatę kar grzywny za udział w powyborczych protestach od osób, którym w ich opłaceniu pomogły organizacje pomocowe i osoby fizyczne.

Wszczęto działania na rzecz wyegzekwowania środków finansowych od uczestników protestów, za których kary zapłaciły inne organizacje i osoby fizyczne – podała w piątek telewizja państwowa, powołując się na Komitet Śledczy.

Protesty na Białorusi. Uczestnicy ponownie ukarani grzywną

„Komitet Śledczy informuje, że ustalił liczne przypadki finansowania nielegalnych imprez masowych. Na przykład jest to opłacanie przez organizacje i osoby fizyczne kar za uczestników mityngów. Tym samym ludzie, wobec których wymierzono kary, w istocie nie ponieśli odpowiedzialności” – poinformowała telewizja Biełaruś 1, na którą powołuje się portal Naviny.

Białoruskie władze uznały środki, przekazywane skazanym przez sądy uczestnikom protestów, pochodzące m.in. ze zbiórek organizacji pomocowych, za „finansowanie protestów”.

W styczniu za „finansowanie protestów” zatrzymano i umieszczono w areszcie dziennikarza Andreja Aleksandraua i jego partnerkę Irynę Złobiną. MSW zarzuciło im opłacanie grzywien za uczestników demonstracji; toczy się postępowanie karne.

Od sierpnia 2020 roku na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich, w których zwycięzcą ogłoszono Alaksandra Łukaszenkę. Władze odpowiedziały na protesty masowymi represjami. (PAP)

kgr/