Rozpoczęła się akcja lodołamania na Odrze. Do przełamania jest ponad 70 km tafli

2021-02-16 12:29 aktualizacja: 2021-02-16, 17:20
Akcja lodołamania na Szczecińskim Węźle Wodnym rozpoczęła się we wtorek. Lód na Odrze kruszy siedem jednostek, w środę dołączą do nich także lodołamacze z Niemiec. Do przełamania jest ponad 70 km tafli.

Polsko-niemiecka akcja lodołamania może potrwać ponad tydzień – zależy to od grubości pokrywy lodowej i warunków atmosferycznych; na najbliższe dni prognozowane są dodatnie temperatury.

"W perspektywie kilku dni mamy już nawet kilkunastostopniowe temperatury, ale nawet gdybyśmy tego nie mieli, każda wiosna wiąże się z tym, że śnieg – jeśli jest – oczywiście spływa i podnosi poziom wody najpierw w takich niewielkich ciekach, widzimy podmoknięte pola, ale potem to wszystko spływa dopływami do głównych cieków, a jednym z nich jest Odra. Gdybyśmy nie pokruszyli lodu w tych miejscach, w których tworzy on dziś zatory, woda nie miałaby jak spłynąć" – powiedział we wtorek dyrektor Wód Polskich w Szczecinie Marek Duklanowski.

To pierwsza akcja lodołamania od trzech lat

Siedem jednostek, które są w dyspozycji Wód Polskich, wypływa na wodę z obiektów hydrotechnicznych zlokalizowanych w Podjuchach, Widuchowej i Gryfinie. W środę dołączy do nich sześć jednostek niemieckich.

"Lodołamacze pracować będą przez ponad tydzień w dwóch rejonach operacyjnych, czyli na Jeziorze Dąbie, gdzie będziemy wyłamywać rynnę, oraz w Gryfinie i na Regalicę. Codziennie sprawdzamy zasięg lodu, zjawiska lodowe, nasze patrole przekazują nam aktualne informacje. Mamy ponad 70 km lodowej tafli do przełamania od okolic Siekierek przez Bielinek, Widuchową aż do Szczecina" – powiedział kierownik operacyjny akcji lodołamania Stefan Iwicki.

Jak zapewniły Wody Polskie, akcja przebiega "sprawnie i zgodnie z planami". Nie wykluczono, że gdyby była taka potrzeba, lodołamanie będzie powtarzane w kolejnych tygodniach.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

liv/