Maciej Wąsik o sytuacji powodziowej: jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność

2021-02-16 19:43 aktualizacja: 2021-02-17, 08:02
Sekretarz stanu w MSWiA Maciej Wąsik (3P). Fot. PAP/Szymon Łabiński
Sekretarz stanu w MSWiA Maciej Wąsik (3P). Fot. PAP/Szymon Łabiński
Jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność - zapewnił w rozmowie z PAP wiceszef MSWiA Maciej Wąsik po zakończeniu posiedzenia sztabu kryzysowego w sprawie sytuacji powodziowej w Polsce. Dodał, że choć do tej pory nastąpiły jedynie drobne podtopienia to zagrożenie jest realne.

We wtorek w resorcie spraw wewnętrznych i administracji odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego w sprawie sytuacji powodziowej w Polsce z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego i szefa resortu infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Sytuacja powodziowa w Płocku. Zagrożenie jest realne

W posiedzeniu wziął udział również wiceminister SWiA Maciej Wąsik, który poinformował w rozmowie z PAP, że podczas spotkania sztabu, które miało na celu ocenę sytuacji powodziowej i przygotowania służb, premier Mateusz Morawiecki przyjął meldunki od komendanta głównego PSP i komendantów wojewódzkich, a także od wojewodów oraz MSWiA i MON o gotowości do działania.

"Mówiliśmy o problemie zatoru między - w zasadzie w tej chwili - Wyszogrodem a Włocławkiem, problemie pracy lodołamaczy. Prawdopodobnie warunki pogodowe pozwolą, żeby jutro lodołamacze powróciły na Zalew Włocławski i mogły rozbijać zator lodowy" - powiedział wiceminister Maciej Wąsik.

Dodał, że podczas posiedzenia sztabu premier Mateusz Morawiecki przyjął również meldunek o gotowości sił zbrojnych - zarówno Wojsk Obrony Terytorialnej jak i wojsk inżynieryjnych, w szczególności saperów - do udziału w akcji przeciwpowodziowej.

Zapytany o zagrożenie powodziowe zaznaczył, że jest ono realne. Zwrócił uwagę na prognozy IMGW dotyczące nadchodzącego znacznego ocieplenia, które może spowodować napływ wód roztopowych w kierunku północnym.

Sytuacja powodziowa w Płocku. Następne dwa tygodnie są najważniejsze

"Omawialiśmy sytuację po to, aby temu zagrożeniu zapobiec, zapobiec skutkom. Także wzmocnimy sprzęt którym dysponuje Państwowa Straż Pożarna do podniesienia wałów. Zrobimy szybko zakupy, aby tego sprzętu było więcej" - zapewnił wiceszef SWiA.

Wąsik podkreślił, że najistotniejsze będą najbliższe dwa tygodnie. "Już od dwóch tygodni monitorujemy bardzo mocno tę sytuację. W tej chwili w okolicach Płocka nastąpiły tylko i wyłącznie drobne podtopienia. Możemy mówić o minimalnych stratach, podtopieniu kilku budynków. Udzielamy pomocy" - powiedział. Zapewnił, że służby są przygotowane na wszelkie ewentualności. (PAP)

Autorzy: Marcin Chomiuk, Bartłomiej Figaj

kgr/