Premier Węgier: misją Grupy Wyszehradzkiej jest ochrona Europy

2021-02-17 11:07 aktualizacja: 2021-02-17, 11:13
Premier Mateusz Morawiecki (L) i premier Węgier Viktor Orban (R). Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Premier Mateusz Morawiecki (L) i premier Węgier Viktor Orban (R). Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Misją Grupy Wyszehradzkiej jest ochrona Europy przed zewnętrznymi atakami i wewnętrznymi dążeniami do budowy imperium – oświadczył premier Węgier Viktor Orban w artykule, opublikowanym w środę w dzienniku „Magyar Nemzet”.

„To pewne, że nasze narody czują ciężar odpowiedzialności za przyszłość Europy, który na nich spoczywa. Ochronić ją przed zewnętrznymi atakami i wewnętrznymi dążeniami do budowy imperium, utrzymać samodzielność naszych ojczyzn i narodów” – czytamy w tekście Viktora Orbana.

Premier Węgier ocenił, że tajemnicą i urokiem Europa jest „jedność wielości i wielość w jedności” i dlatego mieszkańcy Europy Środkowej są w Europie zakochani. Podkreślając, że Europa jest wielobarwna jednością, zaznaczył: „Kto atakuje jej jedność, jest złym Europejczykiem, ale zły Europejczyk to także ten, kto chce zlikwidować jej wielobarwność”.

Orban o kryzysie migracyjnym: w Europie otworzyły się oczy, wyostrzyły niuanse i ujawniły głębokie różnice w mentalności, filozofii, ideach organizacji społeczeństwa i osobistych zobowiązaniach

Orban wyraził przekonanie, że wraz z kryzysem migracyjnym w Europie „otworzyły się oczy, wyostrzyły niuanse i ujawniły głębokie różnice w mentalności, filozofii, ideach organizacji społeczeństwa i osobistych zobowiązaniach”.

„My, Węgrzy, zrozumieliśmy wtedy(…), że podczas gdy my na zsowietyzowanym obszarze Europy pragnęliśmy za komunizmu życia opartego na chrześcijaństwie i suwerenności, to w zamerykanizowanej połowie Europy zdefiniowano na nowo istotę Europy”, widząc jej powołanie w pełnej otwartości i likwidacji granic, „zmieniających się wedle uznania rolach płciowych i modelach rodziny” – ocenił premier.

Jak podkreślił, w tej sytuacji dla Węgrów jest jasne, na czym polega ich europejska misja: m.in. wnieść do kanonu wspólnych wartości europejskich nieugięte tradycje antykomunistyczne, ukazać piękno porządku politycznego i społecznego opartego na chrześcijańskich naukach społecznych i zwrócić uwagę narodów mieszkających w Europie na zagrożenia zewnętrzne, w tym na to, że migracje w rejonie śródziemnomorskim kierują się ku nas i te fale mogą dotrzeć aż do Skandynawii.

„Nie bronić się to w istocie ulec, a konsekwencją będzie całkowita przemiana cywilizacyjna” – ostrzegł.

Victor Orban dodał, że w tych trudnych i skomplikowanych kwestiach mogą występować różnice między krajami wyszehradzkimi, np. w akcentach historycznofilozoficznych, sympatiach do innych krajów, a nawet w ocenie relacji geopolitycznych.

Zakończył swój tekst podziękowaniami w imieniu narodu węgierskiego za 30-letnią współpracę wyszehradzką.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mst/