Ambasador Polski przy Unii Europejskiej: Polska poruszy w Brukseli sprawę Białorusi

2021-02-19 20:33 aktualizacja: 2021-02-20, 07:42
Dziennikarki Biełsatu  Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa. Fot. PAP/EPA/STRINGER
Dziennikarki Biełsatu Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa. Fot. PAP/EPA/STRINGER
W poniedziałek na spotkaniu ministerialnym w Brukseli Polska poruszy sprawę sytuacji na Białorusi, w tym skazania dwóch dziennikarek i planu ekonomicznego wsparcia UE dla demokratycznej Białorusi - przekazał PAP Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

W poniedziałek w Brukseli spotkają się szefowie MSZ państw UE. Sprawa sytuacji na Białorusi budzi obecnie w UE wiele emocji, odkąd sąd w Mińsku skazał dwie dziennikarki Biełsatu, Kaciarynę Andrejewą i Darię Czulcową, na dwa lata pozbawienia wolności za prowadzenie relacji online z protestu. Według sądu są one winne organizowania działań naruszających porządek publiczny.

Był to pierwszy na Białorusi proces i wyrok skazujący dla dziennikarzy w sprawie karnej, związanej z protestami przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich w sierpniu 2020 roku. Według organizacji praw człowieka proces, w którym wyrok zapadł w czwartek, miał charakter polityczny.

Polska zabierze głos w sprawie białoruskich dziennikarek

Sadoś poinformował też, że Polska poruszy również kwestię represji wobec dziennikarzy i protestujących na Białorusi.

Komisja Europejska skrytykowała w piątek skazanie dziennikarek. "To kontynuacja haniebnych i brutalnych represji białoruskich władz przeciwko obywatelom Białorusi" - powiedział rzecznik KE Peter Stano.

Również w piątek grafika przedstawiająca skazane na karę więzienia dwie białoruskie dziennikarki została zawieszona na budynku Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE w Brukseli. To apel polskich dyplomatów o solidarność Unii Europejskiej ze skazanymi.

Liderka białoruskiej opozycji nawołuje do walki o wolność prasy i prawa człowieka

Akcję skomentowała była kandydatka na prezydenta Białorusi i liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. "Solidarność z białoruskimi dziennikarzami z Brukseli ze strony Stałego Przedstawicielstwa RP w Brukseli. Powstańmy razem w obronie wolności prasy i praw człowieka!" - napisała na Twitterze.

Biełsat jest jedyną na terytorium kraju białoruskojęzyczną telewizją. Nadaje z Polski, a organizacyjnie jest częścią TVP. Na Białorusi jest dostępny przez internet oraz przez satelitę.

Sprawa Białorusi oraz represji wobec dziennikarzy i protestujących była podnoszona przez Stałego Przedstawiciela RP przy UE w środę na spotkaniu unijnych ambasadorów w Brukseli oraz na spotkaniu ambasadorów UE z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem w czwartek.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

kgr/