Rząd przyjął program poprawy bezpieczeństwa na drogach. Przeznaczy na ten cel 2,5 mld zł

2021-02-23 12:16 aktualizacja: 2021-02-23, 15:01
Fot. PAP/Grzegorz Momot
Fot. PAP/Grzegorz Momot
Jednym z priorytetów rządu jest zmniejszenie liczby wypadków drogowych i ofiar. Będziemy budować bezpieczną infrastrukturę drogową - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. - Liczba wypadków drogowych w Polsce spada, ale nie w takim tempie, jak byśmy tego chcieli - wskazał Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej został przyjęty we wtorek na posiedzeniu Rady Ministrów.

"Program przebudowy skrzyżowań na drogach krajowych, doświetlania przejść dla pieszych służy właśnie realizacji tego priorytetu" - stwierdził na konferencji prasowej premier Morawiecki.

„Budujemy obwodnice, budujemy autostrady, drogi szybkiego ruchu, ale też przebudowa w wielu miejscach naszej Ojczyzny dróg krajowych, i nie tylko, objęta będzie szczególnym priorytetem rządu w najbliższych 2-3 latach” - oświadczył.

Jak dodał, jest przekonany, że program doprowadzi do zmniejszenia liczby wypadków. "Będziemy oświetlali i doświetlali przejścia drogowe, oddzielali ruch pieszych od pojazdów, poprawiali widoczność na skrzyżowaniach i redukowali liczbę punktów kolizyjnych" - tłumaczył premier. 

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas konferencji podkreślił, że Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej jest to wypełnienie zapowiedzi z expose premiera.  "Liczba wypadków drogowych w Polsce spada, ale nie w takim tempie, jak byśmy tego chcieli" - wskazywał minister.

Jak podkreślił, "rząd ma obowiązek robić wszystko, aby tych wypadków było jak najmniej, tych złych sytuacji było jak najmniej". "Działamy poprzez edukację, działamy poprzez zmiany prawa i działamy poprzez inwestycje. W każdej z tych dziedzin staramy się zrobić wszystko, aby tych wypadków drogowych było jak najmniej. I stąd też odpowiedź, odpowiedź na zobowiązanie, które nałożył na nas premier, wygłaszając w expose tezę dotyczącą programu poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach" - mówił.

Wskazał, że program został przygotowany w Ministerstwie Infrastruktury. 

Z wypowiedzi ministra wynika, że dzięki programowi zostanie w nowoczesny sposób oświetlona większość z 11 tys. przejść dla pieszych. Dodał, że w Ministerstwie Infrastruktury przygotowano już szczegółowe wytyczne, w jaki sposób przejścia mają być oświetlone. 

Z kolei wiceminister infrastruktury Rafał Weber podał, że na Program zabezpieczono 2,5 mld zł. "W pierwszej kolejności skoncentrujemy się na poprawie przejść dla pieszych" - dodał.

"Chcemy doświetlić przejścia dla pieszych, chcemy poprawić ich otoczenie, tak aby dawały poczucie bezpieczeństwa wszystkim niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie pieszym, którzy chcą przejść na drugą stronę jezdni, ale również byli widoczni z dalszej odległości przez kierujących pojazdami" - powiedział Weber.

Jak wskazał, "to bardzo ważne, aby kierujący pojazdem ze znacznej odległości widział nie tylko pieszego, który przechodzi przez jezdnię, ale widział pieszego, który zbliża się do jezdni, pieszego, który być może przez to przejście dla pieszych będzie przechodził". "Dlatego w pierwszej chwili będziemy chcieli doświetlić wszystkie przejścia dla pieszych, które są drogami krajowymi, ale także (...) będziemy w takim drugim komponencie wspierać zarządców samorządowych w tym, aby oni również wykonali ten duży wysiłek na drogach samorządowych" - zapowiedział.

Wiceminister przekazał, że w ramach tego programu budowane będą również chodniki, ścieżki rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe, bezpieczne skrzyżowania - czy to z sygnalizacją świetlną, czy to w postaci ronda. "Będziemy budowali lewoskręty, azyle, zatoki autobusowe, czyli wszystkie te elementy, które w bezpośredni sposób ułatwiają poruszanie się niechronionych uczestników ruchu drogowego" - tłumaczył.

Jak dodał, "mamy na to 4 lata, natomiast już zabieramy się do pracy, już zidentyfikowaliśmy te przejścia dla pieszych, które wymagają naszej interwencji, wymagają zabiegów w ramach tego programu i jestem przekonany, że efekty programu bezpieczna infrastruktura będą widoczne bardzo szybko".

"Inwestycje drogowe, edukacja i prawo - te trzy elementy składają się na całość jeśli chodzi o budowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W tej chwili wchodzimy z pełną mocą, można powiedzieć na piątym biegu, w inwestycje drogowe, które mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa" - powiedział. (PAP)

Autorzy: Małgorzata Werner-Woś, Aneta Oksiuta, Łukasz Pawłowski

mmi/