Na ponad 2,2 mln złożonych wniosków o 500 plus ponad 1 mln świadczeń zostało już wypłaconych

2021-02-23 13:17 aktualizacja: 2021-02-23, 14:49
Punkt przyjmowania wniosków o świadczenia "500+" Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Punkt przyjmowania wniosków o świadczenia "500+" Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Rodzice złożyli już ponad 2,2 mln wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego z programu Rodzina 500 plus, a ponad 1 milion świadczeń na nowy okres już zostało przyznanych - powiedziała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Maląg oceniła, że "to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę to, że wnioski można składać od 1 lutego".

"Cały proces przebiega sprawnie, samorządy bez zbędnej zwłoki realizują obsługę złożonych wniosków, za co bardzo dziękuję" - powiedziała w rozmowie z PAP. I dodała, ze "najnowsze dane to również dowód na to, że możliwość składania wniosków online to bardzo duże ułatwienie dla rodziców, z którego chętnie korzystają".

Szefowa MRiPS wskazała, że rodzice, którzy będą chcieli złożyć wniosek drogą tradycyjną, będą mogli to zrobić dopiero od 1 kwietnia. Zauważyła jednocześnie, że "złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze online jest bardzo proste i intuicyjne", zachęcając do wyboru tej formy.

Maląg przypomniała również, że złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku – a więc z zachowaniem ciągłości wypłaty świadczenia.

1 lutego ruszył nabór do składania e-wniosków

W 2021 r. konieczne jest złożenie wniosku o 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Prawo do świadczenia 500 plus będzie ustalane na okres od 1 czerwca tego roku do 31 maja następnego roku kalendarzowego. 1 lutego ruszył nabór wniosków drogą elektroniczną - za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS.

Świadczenie przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Świadczenie obejmuje zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej. (PAP)

autor: Dorota Stelmaszczyk

liv/

TEMATY: