Po raz pierwszy sekretarzem generalnym Konferencji Biskupów w Niemczech osoba świecka i kobieta

2021-02-23 19:35 aktualizacja: 2021-02-24, 07:39
Sekretarz Generalna Konferencji Biskupów w Niemczech Beate Gilles. Fot. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH
Sekretarz Generalna Konferencji Biskupów w Niemczech Beate Gilles. Fot. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH
Po raz pierwszy osoba świecka i kobieta została wybrana we wtorek na sekretarz generalną katolickiej Konferencji Biskupów Niemieckich. 51-letnia Beate Gilles ma doktorat z teologii, pracowała w telewizji katolickiej i jest szefową wydziału ds. rodziny w diecezji w Limburgu.

Na wiosennym posiedzeniu episkopatu, które odbyło się zdalnie, Gilles została również wybrana na nową dyrektor Stowarzyszenia Diecezji Niemieckich (VDD).

Przewodniczący Konferencji, bp Georg Baetzing, wyraził zadowolenie z wyniku głosowania.

Decyzja jest krokiem  ku budowaniu silnej pozycji kobiety w Kościele

„To że dr Gilles zostaje sekretarz generalną po raz pierwszy w historii Konferencji Biskupów Niemieckich postrzegam jako mocny znak, że biskupi dotrzymują obietnicy promowania kobiet na stanowiska kierownicze" - powiedział cytowany na stronie niemieckiego episkopatu.

"Pani Gilles jest uważana za poważną teolożkę, silnie powiązaną z różnymi strukturami Kościoła katolickiego i posiadającą najlepsze umiejętności organizacyjne” - dodał.

Po wyborze Gilles, która w 2000 roku obroniła doktorat z liturgiki, przyznała, że "obecnie trwa trudny, ale także ekscytujący czas dla Kościoła katolickiego w Niemczech". "Od Drogi Synodalnej zaczęło się coś nowego. Ten proces pozwoli mi szybko poznać zróżnicowany katolicki krajobraz" - oświadczyła.

Droga Synodalna to proces zapoczątkowany przez niemieckich biskupów w 2018 roku, mający na celu wyjaśnienie i rozliczenie się z problemem wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych.

51-letnia Gilles zajmowała się wcześniej działalnością naukową, była pracownikiem telewizji katolickiej, a od 2010 roku jest kierownikiem wydziału ds. dzieci, młodzieży i rodziny w diecezji Limburg.

Od 2012 do 2019 roku była wiceprzewodniczącą IN VIA Germany, katolickiego stowarzyszenia zajmującego się pracą socjalna wśród dziewcząt i kobiet.

Nowa sekretarz generalna obejmie urząd 1 lipca 2021 roku.

Joanna Baczała (PAP)

kgr/