Rozpoczął się drugi dzień wideoszczytu Unii Europejskiej. Przywódcy dyskutują o bezpieczeństwie

2021-02-26 08:59 aktualizacja: 2021-02-26, 11:29
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel (R) Szefowa KE Ursula von der Leyen (L) EPA/OLIVIER HOSLET / POOL
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel (R) Szefowa KE Ursula von der Leyen (L) EPA/OLIVIER HOSLET / POOL
UE potrzebuje więcej przewidywalności i bezpieczeństwa w swoim bezpośrednim sąsiedztwie - powiedział w piątek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w czasie wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

"Potrzebujemy więcej bezpieczeństwa i przewidywalności w naszym bezpośrednim sąsiedztwie" - oświadczył Michel w Brukseli przed rozpoczęciem drugiego dnia wideoszczytu szefów państw i rządów UE. Dodał, że NATO jest kluczowym pomostem łączącym Europę i Stany Zjednoczone.

Michel wyraził też nadzieję, że prezydentura Joe Bidena w USA będzie oznaczała szansę na odnowę relacji transatlantyckich. 

Stoltenberg: celem NATO zapewnienie, by kryzys zdrowotny nie stał się kryzysem bezpieczeństwa 

Głównym celem NATO podczas pandemii jest zapewnienie, by kryzys zdrowotny nie stał się kryzysem bezpieczeństwa  - powiedział w piątek sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Dodał, że NATO współpracuje z UE w takich kwestiach, jak cyberbezpieczeństwo, migracja i Bałkany Zachodnie.

W czasie wspólnego oświadczenia z szefem Rady Europejskiej Charles'em Michelem przed drugim dniem unijnego wideoszczytu, Stoltenberg powiedział, że wysiłki UE w walce z pandemią Covid-19 są niezwykle ważne dla wszystkich, którzy żyją w Europie.

"Widzimy, jak nasze siły zbrojne w Europie wspierają wysiłki cywilne, pomagają budować szpitale polowe, transportują pacjentów, sprzęt medyczny. Widzimy, jak działania cywilne, wysiłki UE, idą w parze z wysiłkami militarnym na całym kontynencie" - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Podkreślił, że dla NATO głównym celem podczas pandemii jest zapewnienie, by kryzys zdrowotny nie zmienił się w kryzys bezpieczeństwa. "Widzimy nadal zagrożenia, z którymi mieliśmy do czynienia przed pandemią. Agresywne działania Rosji, bardziej brutalne formy terroryzmu, wyrafinowane cyberataki, wzrost potęgi Chin i implikacji dla bezpieczeństwa związanych ze zmianami klimatu. Żaden kraj ani kontynent nie może zmierzyć się z tymi wyzwaniami samemu. Ani sama Europa sama, ani sama Ameryka, tylko oba kontynenty razem" - wskazał.

Stoltenberg dodał, że dlatego cieszy się z silnego przekazu nowej administracji amerykańskiej o odbudowie sojuszy i wzmocnieniu więzów transatlantyckich. "To będzie głównym tematem spotkania przywódców NATO w tym roku w Brukseli" - powiedział. Podczas tego szczytu liderzy będą rozmawiać m.in. o tym jak wzmocnić NATO, więzy transatlantyckie, ale także jak wzmocnić więzy NATO z UE.

Szef NATO powiedział też, że Sojusz chce pracować z UE nad współpracą w takich obszarach, jak odporność, cyberbezpieczeństwo, skutki zmian klimatu, stabilizacja Bałkanów Zachodnich i zarządzanie migracją. (PAP)
 

liv/

TEMATY: