Chiński premier Li Keqiang: niepodległość Tajwanu wykluczona, ale pokojowy rozwój relacji możliwy

2021-03-05 07:31 aktualizacja: 2021-03-05, 10:04
Premier Li Keqiang wygłasza przemówienie Fot. PAP/EPA / ROMAN PILIPEY
Premier Li Keqiang wygłasza przemówienie Fot. PAP/EPA / ROMAN PILIPEY
Chiny będą zdecydowanie zwalczać "wszelkie separatystyczne działania" zmierzające do niepodległości Tajwanu, ale będą wspierać pokojowy rozwój stosunków zmierzający do zjednoczenia - powiedział w piątek chiński premier Li Keqiang.

Przemawiając na inauguracji dorocznej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (parlamentu), premier podkreślił, że Pekin stanowczo podtrzymuje zasadę "jednych Chin" stwierdzającą, że Tajwan jest częścią Chin.

"Będziemy nadal wyjątkowo czujni i zdecydowanie zwalczali wszelkie separatystyczne działania dążące do niepodległości Tajwanu" - powiedział Li do 3 tys. delegatów uczestniczących w sesji.

Zaznaczył, że Pekin jest zaangażowany na rzecz "propagowania pokojowego rozwoju stosunków poprzez ćieśninę Tajwańską i do zjednoczenia Chin".

Będziemy "propagować wymianę, współpracę i zintegrowany rozwój po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej". "Razem możemy stworzyć jasną przyszłość odrodzenia naszego wielkiego narodu" - dodał.

W ostatnim okresie Chiny nasiliły militarną aktywność wokół Tajwanu oskarżając władze w Tajpej o "zmowę" z Waszyngtonem. Stany Zjednoczone są główną siła wspierającą Tajwan i dostarczają mu broń, co powoduje irytację Pekinu.

Wybrana w ub. rok prezydent Tajwanu Caj Ing-wen prowadziła kampanię pod hasłami obrony demokracji na Tajwanie i stawienia czoła zamiarom Pekinu, który nigdy nie wykluczył użycia siły militarnej do przywrócenia swojej kontroli nad wyspą. (PAP)

liv/