Opublikowano rozporządzenie dotyczące obostrzeń epidemicznych na terenie całego kraju

2021-03-19 18:19 aktualizacja: 2021-03-20, 07:15
Opustoszałe Centrum Handlowe Arkadia. Zamknięte restauracje. Fot. PAP/Rafał Guz
Opustoszałe Centrum Handlowe Arkadia. Zamknięte restauracje. Fot. PAP/Rafał Guz
W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Od soboty zamknięte będą m.in. hotele, część sklepów w galeriach handlowych, kina, baseny, sauny, solaria - zapisano w rozporządzeniu.

W uzasadnieniu napisano, że decyzje w sprawie obostrzeń są związane ze zwalczaniem epidemii COVID-19. Obostrzenia mają potrwać od 20 marca do 9 kwietnia.

Nowe obostrzenia oznaczają, że ograniczona będzie działalność galerii handlowych w całej Polsce. Otwarte pozostaną jednak sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, czy sklepy z artykułami budowlanymi oraz punkty zajmujące się dystrybucją gier losowych. W galeriach będą mogły też działać zakłady fryzjerskie i optyczne, placówki bankowe i pralnie.

Działalność gastronomiczna, polegająca na przygotowaniu i podawaniu posiłków, będzie możliwa wyłącznie w przypadku realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub w dostawie. Gastronomia będzie też mogła serwować posiłki i napoje w pociągach objętych obowiązkową rezerwacją miejsc po zajęciu miejsca siedzącego przez pasażera.

Do 9 kwietnia wprowadza się zakaz prowadzenia takiej działalności jak prowadzenie dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych.

Nie będą też mogły działać baseny, aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness, z wyłączeniem basenów, siłowni, klubów i centrów fitness działających w miejscach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów oraz dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych.

Wprowadza się też zakaz działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych oraz kasyn, z wyłączeniem kasyn internetowych. Zamknięte będą ponadto kina. Zamknięte pozostaną wesołe miasteczka, parki rozrywki i stoki narciarskie.

Zamknięte będą hotele 

Ponadto do 9 kwietnia prowadzenie usług hotelarskich jest zabronione z wyjątkiem m.in. działalności hoteli robotniczych lub hoteli dla pracowników sezonowych, działalności hoteli dla osób wykonujących zawód medyczny, dla członków załogi statku powietrznego, dla kierowców wykonujących transport drogowy, dla członków obsady pociągu, dla gości będących kontrolerami Najwyższej Izby Kontroli, czy dla dziennikarzy w związku z wykonywaniem zawodu.

Z kolei prowadzenie takiej działalności jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania będzie możliwe, będzie dopuszczalne, pod warunkiem realizowania tego rodzaju działalności za pośrednictwem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

W rozporządzeniu wskazano, że do 9 kwietnia prowadzenie przez przewoźnika lotniczego działalności związanej z przewozem pasażerskim jest możliwe pod warunkiem zapewnienia płynów do dezynfekcji rąk na pokładzie statku powietrznego i dezynfekcji statku powietrznego. ponadto pasażerowie będą musieli wypełniać karty lokalizacyjne.

Do 9 kwietnia 2021 prowadzenie przez przedsiębiorców działalności związanej z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi oraz związanej z działalnością salonów tatuażu i piercingu jest dopuszczalne, pod warunkiem zapewnienia, aby w miejscu, w którym jest prowadzona ta działalność, przebywali wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a stanowiska obsługi muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 m od siebie.

W sklepach wracają ograniczenia co do ilości osób na m2 

W sklepach, obiektach usługowych i na pocztach będzie mogła przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 m2 w przypadku obiektów i placówek o powierzchni przeznaczonej w celu sprzedaży lub świadczenia usług nie większej niż 100 m2, lub 1 osoba na 15 m2 w przypadku obiektów i placówek o powierzchni większej niż 100 m2.

Według nowych przepisów, do 9 kwietnia tego roku wprowadza się obowiązek odbycia kwarantanny trwającej 10 dni dla osób przekraczających granicę statkami powietrznymi, transportem kolejowym, pojazdem samochodowym w tym m.in. pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą w zarobkowym międzynarodowym transporcie drogowym.

Kwarantanny nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej w ramach wykonywania czynności zawodowych przez załogi statków powietrznych, rybaków, kierowców wykonujących przewozy w ruchu międzynarodowym powracających do Polski lub jadących przez Polskę tranzytem. Kwarantanny nie stosuje się też wobec załóg pociągów.(PAP)

Autor: Łukasz Pawłowski

io/