Siły irackie odbiły z rąk IS ponad jedną trzecią zachodniego Mosulu

2017-03-12 11:53 aktualizacja: 2018-09-26, 23:46
Iraqi security forces mobilize at Mosul, Iraq. Archiwum Fot.  EPA/STR
Iraqi security forces mobilize at Mosul, Iraq. Archiwum Fot. EPA/STR
Od rozpoczęcia kontrofensywy 19 lutego irackie wojsko odbiło z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) ponad jedną trzecią zachodniego Mosulu - poinformował w niedzielę wysoki rangą dowódca armii, na którego powołuje się agencja AFP.

"Ponad jedna trzecia zachodniej części Mosulu znajduje się pod kontrolą naszych oddziałów" - powiedział AFP generał Maan al-Saadi, nie ujawniając jednak szczegółów.

Tymczasem według źródeł wojskowych, na które powołuje się agencja EFE, siły irackie odzyskały już prawie połowę zachodniego Mosulu. "Wyzwoliliśmy już prawie 50 proc. zachodniego Mosulu" - poinformował szef operacji, dowódca irackich sił specjalnych Talib Szagati. Według niego "siły irackie są obecnie w centrum" zachodniej części miasta, podzielonego na dwie części przez rzekę Tygrys.

Wcześniej żołnierze przejęli kontrolę nad ważnymi obiektami w zachodniej części Mosulu, jak siedziba rządu regionalnego czy lotnisko.

Po opanowaniu kilku dzielnic irackie siły zbliżają się do starego miasta.

W styczniu siły irackie odbiły z rąk dżihadystów wschodnią część Mosulu po ok. 100 dniach zaciętych walk, a 19 lutego rozpoczęły atak na część zachodnią miasta.

Działania w Mosulu prowadzone są od 17 października 2016 roku w ramach zakrojonej na szeroką skalę operacji wyzwalania miasta spod kontroli IS. Mosul został zdobyty przez IS w 2014 roku i stał się bastionem tej ekstremistycznej sunnickiej organizacji zbrojnej.(PAP)

cyk/ amac/

TEMATY: