Czerwińska: do 202 gmin górskich trafi 672 mln zł

2021-03-25 14:19 aktualizacja: 2021-03-25, 16:36
 Rzecznik PiS Anita Czerwińska na konferencji prasowej w Sejmie Fot. PAP/Radek Pietruszka
Rzecznik PiS Anita Czerwińska na konferencji prasowej w Sejmie Fot. PAP/Radek Pietruszka
202 gminy położone na terenach górskich otrzymają dodatkową pomoc z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, w wysokości 672 mln zł; to realna odpowiedź na bardzo trudną sytuację związaną z pandemią - oświadczyła w czwartek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

"Dzisiaj wojewodowie z sześciu województw ogłosili, że 202 gminy położone na terenach górskich otrzymają pomoc z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To jest kwota 672 mln zł; to dodatkowa pomoc poza pozostałymi innymi tarczami. To realna, konkretna odpowiedź na sytuację gmin z terenów górskich, turystycznych, na bardzo trudną sytuację związaną z pandemią" - mówiła Czerwińska podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Podkreśliła, że wszystkie gminy, które zwróciły się o te środki, otrzymały wsparcie w pełnej wysokości kwoty, o którą wnioskowały.

Dodała też, że jest to kolejna forma pomocy, którą przygotowano, aby przeciwdziałać "tym negatywnym skutkom pandemii".

Czerwińskiej na konferencji prasowej towarzyszyli parlamentarzyści PiS reprezentujący sześć województw, w których leżą gminy, o których wspominała.

Poseł Marek Kuchciński wskazał, że o wsparcie wystąpiło 27 gmin z Podkarpacia i trafi do nich ponad 66 mln zł.

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk przekazał, że do 82 gmin górskich Małopolski trafi ponad 294 mln zł. Violetta Porowska reprezentująca województwo opolskie mówiła natomiast, że trzy gminy górskie otrzymają prawie 14 mln zł.

Z kolei Szymon Pogoda podał, że w województwie dolnośląskim do takich gmin trafi ponad 198 mln zł, poseł Przemysław Drabek poinformował, że do gmin górskich ze Śląska trafi 86 mln zł, a poseł Krzysztof Lipiec przekazał natomiast, że do pięciu gmin górskich z województwa świętokrzyskiego trafi 14 mln zł. (PAP)

Autor: Rafał Białkowski

TEMATY: