"Strona ukraińska widzi w Polsce kraj, który może być źródłem jej bezpieczeństwa energetycznego"

2021-03-29 17:08 aktualizacja: 2021-03-29, 22:35
Sekretarz stanu w KPRP, pełnomocnik prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Fot. PAP/Albert Zawada
Sekretarz stanu w KPRP, pełnomocnik prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Fot. PAP/Albert Zawada
W poniedziałek odbyło się posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego prezydentów Polski i Ukrainy. Jak powiedział PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski, strona ukraińska widzi w Polsce kraj, który może być źródłem jej bezpieczeństwa energetycznego. Zaznaczył, że Polsce zależy na większej otwartości Ukrainy na polskie inwestycje.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta w komunikacie, w trakcie obrad członkowie Komitetu Konsultacyjnego dokonali przeglądu agendy relacji bilateralnych, ze szczególnym uwzględnieniem zapisów Wspólnej Deklaracji prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z 12 października 2020 roku.

Krzysztof Szczerski jako pełnomocnik prezydenta Andrzeja Dudy przewodniczył polskiej stronie Komitetu, jego ukraińskim odpowiednikiem jest Ihor Żowkwa – zastępca szefa biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Polska za przystąpieniem Ukrainy do UE i NATO

Minister powiedział PAP po zakończeniu posiedzenia, które z uwagi na pandemię odbyło się formule wideokonferencji, że obrady pokazały, jak wiele jest tematów bilateralnych, które są istotne dla obu państw. 

Poinformował, że jednym z wątków obrad była euroatlantycka droga Ukrainy. Podkreślił "konsekwentne poparcie przez Polskę drogi Ukrainy do członkostwa zarówno w Unii Europejskiej jak i w NATO". "Polska jest zainteresowana tym, by polska granica wschodnia nie była zewnętrzną granicą Unii Europejskiej i NATO. Jednocześnie podkreślamy, że jesteśmy gotowi do współpracy z Ukrainą w zakresie koniecznych reform wewnętrznych, które mają taką integrację umożliwić" - podkreślił Szczerski.

Kolejnym tematem obrad było bezpieczeństwo. "Ukraina jest jednym z tych państw, które zostały zaatakowane i część ich terytoriów jest okupowana. Kwestia przywrócenia terytorialnej integralności Ukrainy jest niezwykle istotna jako zasada generalna" - powiedział minister. Zaznaczył, że sytuacja na wschodzie Ukrainy pogarsza się, nie ustają tam walki, wciąż giną ukraińscy żołnierze.

"Strona ukraińska przekonywała, że jest gotowa i zdeterminowana, żeby podjąć indywidualną ścieżkę do członkostwa w Unii Europejskiej a potem w NATO" - powiedział Szczerski.

Jak zaznaczył dużo uwag w trakcie obrad poświęcono kwestiom gospodarczym, w tym energetycznym. "Wspólnie jesteśmy zdecydowani, by budować bezpieczeństwo energetyczne naszych państw i naszego regionu. Strona ukraińska widzi w Polsce kraj, który może być źródłem jej bezpieczeństwa energetycznego, jeśli chodzi na przykład o dostawy gazu" - podkreślił prezydencki minister.

Jak dodał, "to nowa, bardzo ważna rola, którą Polska chce i może odgrywać dzięki dywersyfikacji źródeł i tras przesyłu gazu do naszego kraju". "Taką rolę nasz kraj może w najbliższych latach przyjąć na siebie" - stwierdził Szczerski.

Szczerski: jesteśmy zainteresowani procesem deoligarchizacji Ukrainy

Tematem posiedzenia była także współpraca inwestycyjna i handlowa. Zaznaczył, że Polsce zależy na większej otwartości Ukrainy na polskie inwestycje. "Jesteśmy też bardzo zainteresowani procesem deoligarchizacji Ukrainy, bo ona otwiera rynek ukraiński. Każda zmiana, która zwiększa konkurencyjność na rynku ukraińskim i dopuszcza inwestycje zewnętrzne, jest rzeczą, która nas interesuje" - podkreślił prezydencki minister.

Poinformował, że w niedługim czasie powinien zebrać się międzyrządowa komisja gospodarcza polsko-ukraińska, która - zaznaczył - przez wiele lat się nie zbierała. "Wszystkie tematy dostępności rynku ukraińskiego dla inwestycji, dla wymiany handlowej z Polską powinny stać się przedmiotem - takie są też oczekiwania Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy - decyzji w ramach międzyrządowej komisji gospodarczej" - oświadczył Szczerski.

Ważnym tematem posiedzenia była też kwestia połączeń infrastrukturalnych. "Otrzymaliśmy zapewnienie strony ukraińskiej, że w tym roku będą istotne inwestycje, jeśli chodzi o jakość przejść granicznych po stronie ukraińskiej, o ich przepustowość, a także połączenia drogowe miedzy Polską a Ukrainą. Te plany obejmują wieleset kilometrów nowych dróg" - przekazał prezydencki minister.

Kwestia polskiej oświaty na Ukrainie 

Podczas posiedzenia omówiono też sytuację Polaków na Ukrainie. "Oczekujemy - strona ukraińska potwierdza, że to jest do zrealizowania - nowej umowy międzyrządowej, jeśli chodzi o oświatę polską na Ukrainie. Ta kwestia znalazła się już w deklaracji prezydentów z jesieni ubiegłego roku i teraz ta deklaracja powinna przerodzić się w realne negocjacje umowy na poziomie międzyrządowym; umowy, która uregulowałaby status szkolnictwa mniejszości w Polsce i na Ukrainie" - powiedział Szczerski.

Tematem posiedzenia był też dialog historyczny. "Mamy przekonanie, że z jednej strony powinniśmy wspólnie walczyć z dezinformacją historyczną prowadzoną przez państwa trzecie, ale także w relacjach dwustronnych powinniśmy, by powstrzymywać wszelkie decyzje i działania, które mogłyby być sprzeczne z duchem pojednania między naszymi narodami" - podkreślił prezydencki minister. (PAP)

Autorka: Marzena Kozłowska

mmi/